Съобщение № СМ-ЕО-2025-004 от 05.05.2025г. за уведомление по приложение №3 към чл.8, ал.1 от Наредбата за ЕО
„Стратегията за Водено от общностите местно развитие (СВОМР) на СНЦ „МИГ Ардино – Неделино за периода 2023г. - 2027г.
Дата на публикуване: 05.05.2025 7
След преглед на внесено уведомление, във връзка с изготвянето на горепосочената стратегия и предвид разпоредбите на глава шеста на ЗООС и Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (ЕО) на планове и програми (Наредбата по ЕО), РИОСВ – Смолян Ви уведомява за следното:
I. По отношение на изискванията на глава шеста, раздел втори от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Стратегията за Водено от общностите местно развитие (СВОМР) на СНЦ „МИГ Ардино – Неделино“ е разработена съгласно Регламент (ЕС) №2021/1060, Регламент (ЕС) №2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета, Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027г. (СПРЗСР) и ПМС№494 на МС от 30 декември 2024г. за определяне на правила за прилагане на подхода „Водено от общностите местно развитие" за периода 2021 - 2027г. Периодът на действие на Стратегията за ВОМР на СНЦ „МИГ Ардино – Неделино“ е 2023 г. –2027г. Стратегията за ВОМР ще се изпълнява съгласно разработвани годишни планове.
Териториалният обхват на Стратегията включва всички населени места на Община Ардино и Община Неделино - общо 68 населени места, от които 52 се намират на територията на община Ардино - а 16 се намират на територията на община Неделино:
· На територията на община Ардино: град Ардино, с. Аврамово, с. Ахрянско, с. Башево, с. Бистроглед, с. Богатино, с. Боровица, с. Брезен, с. Бял извор, с. Главник, с. Голобрад, с. Горно Прахово, с. Гърбище, с. Дедино, с. Дойранци, с. Долно Прахово, с. Дядовци, с. Еньовче, с. Жълтуша, с. Искра, с. Китница, с. Кроячево, с. Латинка, с. Левци, с. Ленище, с. Любино, с. Мак, с. Млечино, с. Мусево, с. Падина, с. Паспал, с. Песнопой, с. Правдолюб, с. Рибарци, с. Родопско, с. Русалско, с. Светулка, с. Седларци, с. Синчец, с. Сполука, с. Срънско, с. Стар Читак, с. Стояново, с. Сухово, с. Теменуга, с. Търна, с. Търносливка, с. Хромица, с. Червена скала, с. Чернигово, с. Чубрика, с. Ябълковец.
· На територията на община Неделино: с. Бурево, с. Върли дол, с. Върлино, с. Гърнати, с. Диманово, с. Дуня, с. Еленка, с. Изгрев, с. Крайна, с. Кундево, град Неделино, с. Оградна, с. Средец, с. Тънка бара.
Стратегията ще бъде финансирана от Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) 2023-2027г. Орган, отговорен за прилагането на Стратегията за ВОМР на територията на Общините Ардино и Неделино е СНЦ „МИГ Ардино – Неделино“. Орган, отговорен за приемане/одобряване/утвърждаване на Стратегията за ВОМР е колективният върховен орган (Общото събрание) на СНЦ „МИГ Ардино - Неделино“, в който участват всички 104 членове на Сдружението. В Общото събрание са включени представители на над 75% от идентифицираните в проучванията и анализите към стратегията заинтересовани лица, както и представители на над 50% от населените места от територията на МИГ(от 45 населени места). Също така в ОС са включени и представители на уязвими групи и малцинства, млади хора и е налице балансирано участие на жени и мъже (52 мъже и 52 жени) от територията на МИГ.
Основната цел на Стратегията за ВОМР е устойчиво развитие на територията и повишаване качеството на живот на местното население, чрез максималното използване на природният, икономическият и човешкият потенциал за постигането им.
Приоритетите и специфичните цели на СВОМР за МИГ „Ардино-Неделино“, се разработват в следствие дългосрочна визия за развитие на територията на МИГ. За постигането на целта са заложени съответните приоритети и специфични цели, както и мерки за тяхната реализация:
Ø Приоритет 1. „Създаване на условия за устойчиво развитие на стопанския сектор и увеличаване конкурентоспособността на местната икономика“.
ü Специфична цел №1 „Развитие на селското и горското стопанство“ – ще се реализира, посредством изпълнение на следните мерки:
Мярка 1. „Инвестиции в земеделските стопанства от територията на МИГ „Ардино – Неделино“ (финансирана от СПРЗСР) - включва подпомагането за достигане на оптимален и надежден земеделски доход и устойчивост на селското стопанство, като се осигури съдействие на земеделските стопанства, включително и животновъдите стопанства, свързано с организирането и управлението на стопанствата, въвеждане на нови и модернизирани технологии и други.
Мярка 2. „Инвестиции за преработка на селскостопански продукти на територията на МИГ „Ардино – Неделино“ (финансирана от СПРЗСР) - включва предоставянето подкрепа на земеделските стопани, включително и животновъдите, да добавят стойност на селскостопанската си продукция произведена в стопанствата, чрез преработка и маркетинг.
Мярка 6. „Първична преработка на дървесина на територията на МИГ „Ардино – Неделино“ (финансирана от СПРЗСР) - включва подкрепата за дейности за по-пълно оползотворяване на добитата дървесина.
ü Специфична цел №2 „Развитие на неземеделски дейности на територията на МИГ“ – ще се реализира, посредством изпълнение на следните мерки:
Мярка 3. „Инвестиции за неселскостопански дейности“ (СПРЗСР) - има за цел да стимулира територията към максималното оползотворяване на икономическия си потенциал, чрез осигуряване на подкрепа за развитие на неселскостопански дейности, свързани с услугите в различни сектори на икономиката и други производствени неземеделски дейности, както и да повиши конкурентоспособността на територията и да създава нови работни места
Мярка ПКИК МИГ „Ардино – Неделино“ „Внедряване на иновации в МСП на територията на МИГ „Ардино – Неделино“ - финансирана от програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2021 – 2027 г. по линия на допълващото финансиране по подхода ВОМР и има за цел внедряване на иновации в предприятията, модернизация и повишаване на конкурентоспособността с цел подобряване икономическото развитие на територията, както и подкрепа за по-ниско ресурсоемки производства, въвеждане на кръгова икономи за опазване на околната среда.
Ø Приоритет 2. „Подобряване условията на живот, социалната подкрепа и включване, опазване на културното и духовно наследство и на околната среда“.
ü Специфична цел №3 „Подобряване на условията на живот и на състоянието на трудовия пазар на територията на МИГ „Ардино – Неделино“ – ще се реализира, посредством изпълнение на следните мерки:
Мярка 4. „Инвестиции в основни услуги и дребна по мащаб инфраструктура“ (финансирана по СПРЗСР) - включва подкрепа за строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и съоръжения, ремонти, оборудване и/или обзавеждане на образователната инфраструктура, общинските сгради и други, като чрез тези дейности се цели подобряване на енергийната им ефективност, както и ПРЧР1 МИГ „Ардино – Неделино“ „Активен живот на възрастните хора в пенсионна възраст и остаряване в добро здраве“, Мярка ПРЧР2 МИГ „Ардино – Неделино“ „Подобряване на достъпа до трудова заетост и активиране за включване на пазара на труда“ и Мярка ПРЧР3 МИГ „Ардино – Неделино“ „Подобряване на достъпа до трудова заетост и активиране за включване на пазара на труда на младите хора“ и трите финансирани по програма „Развитие на човешките ресурси“ от допълнителното финансиране по подхода ВОМР, като целта на мерките е удължаване на трудовата заетост на възрастните хора и подобряване достъпа до трудова заетост за активизиране на всички лица, които търсят работно място и най-вече за младите хора, дългосрочно безработните и групите в неравностойно положение на пазара на труда и за неактивните лица, а също така и за безработни младежи, включително продължително безработни младежи с основно и по-ниско образование и без квалификация.
ü Специфична цел №4 „Запазване на културното и духовно наследство и на състоянието на околната среда“ – ще се реализира, посредством изпълнение на следните мерки:
Мярка 5. „Запазването на духовния и културния живот на населението на територията на МИГ „Ардино Неделино“ (финансирана по СПРЗСР), която е свързана с подкрепа на дейности за възстановяване, реставрация, ремонт или реконструкция на сгради за обществено ползване с религиозно и културно значение, Мярка ПОС1 МИГ „Ардино – Неделино“ „Повишаване на осведомеността относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците, както и информационни и разяснителни кампании за заинтересованите страни и населението на територията на МИГ „Ардино – Неделино““ и Мярка ПОС2 МИГ „Ардино – Неделино“ „Биологично разнообразие на територията на МИГ „Ардино – Неделино““, които се финансират от програма „Околна среда“ от допълнителното финансиране по подхода ВОМР и са свързани с подкрепа на дейности за информиране и обучение относно важността на опазването на околната среда чрез правилното управление и депониране на отпадъците и опазването и поддържането на биологичното разнообразие.
Ø Приоритет 3. „Успешно изпълнение на стратегията за ВОМР, подкрепа за утвърждаване на местната идентичност и създаване на капацитет за сътрудничество с МИГ от страната и Европейския съюз“
ü Специфична цел №5 „Развитие на сътрудничеството и местната идентичност“
Мярка 7. „Дейности за сътрудничество и подготовка за него“ (финансирана по СПРЗСР), която включва подкрепа за изпълнение на дейности по сътрудничество с МИГ от страната и ЕС за изготвяне на съвместни общо продукти, обмена на ноу хау, идеи и добри практики за развитието на територията на МИГ. По мярката се цели и подкрепа за утвърждаване на местната идентичности и създаване на капацитет за работа в мрежа.
ü Специфична цел №6 „Успешно изпълнение на стратегията за ВОМР на МИГ „Ардино – Неделино“
Мярка 8. „Дейности по управление, мониторинг и оценка на стратегията за ВОМР и нейното популяризиране“ (финансирана СПРЗСР) по която се цели осигуряването на подкрепа за дейности, свързани с успешно изпълнение на стратегията за ВОМР и за нейното популяризиране.
Стратегията попада в обхвата на разпоредбата на чл. 85, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗООС. Съобразно това и предвид разпоредбата на чл.2, ал.2, т.3 на Наредбата за ЕО, горецитираната стратегия подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.
На основание чл. 84, ал. 1 от ЗООС и чл. 4, т.2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за взимане на решение е директора на РИОСВ-Смолян.
На основание чл. 81, ал.3 от ЗООС, процедурата по ЕО се извършва едновременно с изготвянето на стратегията, и завършва преди одобряването ѝ.
II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие –ЗБР:
В териториалния обхват на община Ардино попадат следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):
· Природна забележителност „Калето”, бивше историческо място, обявено със Заповед № 345/17.05.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда; Заповед № РД-550/07.05.2003 г. на Министерство на околната среда и водите и актуализирана по площ със Заповед №РД-36/19.01.2015 г. на МОСВ;
· Защитена местност „Дяволски мост”, бивше историческо място, обявено със Заповед № 776/19.10.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда (КОПС), прекатегоризирана със Заповед № РД-552 от 07.05.2003 г. на МОСВ (ДВ бр. 54/2003 г.) и актуализирана по площ със Заповед № РД-660 от 31.10.2018 г. на МОСВ (ДВ бр. 99/2018 г.);
· Природна забележителност „Родопски силивряк”, обявена със Заповед № 531/25.09.1978 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-37/19.01.2015 г. на МОСВ;
· Природна забележителност „Родопски силивряк”, обявена със Заповед № 415/12.06.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-39/19.01.2015 г. на МОСВ;
· Природна забележителност „Хладилната пещера”, обявена със Заповед № 531/25.09.1978 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-36/19.01.2015 г. на МОСВ.
В териториалният обхват на община Ардино попадат части от следните защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000 по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
· BG0001031 „Родопи Средни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-351/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр.59/16.07.2021 г.).
· BG0002073 „Добростан” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-528/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр.47/2010 г.).
От извършената проверка за допустимост на СВОМР по реда на чл. 37, ал. 2 и във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата за ОС, се установи следното:
· „СВОМР за програмен период 2023-2027 г. на СНЦ „МИГ „Ардино-Неделино“ е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени зони, определени със заповедите по чл.12, ал.6 от Закона за биологичното разнообразие;
· „СВОМР за програмен период 2023-2027 г. на СНЦ „МИГ „Ардино-Неделино“ е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени територии, определени по реда на Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и/или с утвърдените планове за управление.
В териториалният обхват на община Неделино попадат следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):
· Защитена местност „Пещера - Годумска дупка”, обявена със Заповед № РД-426 от 24.06.2009 г., Държавен вестник, брой 59/2009 г.;
· Част от Защитена местност „Света Неделя”, обявена със Заповед № 104/14.02.1980 г., обн. в Държавен вестник, брой 22/1980 г., прекатегоризирана със Заповед № РД-315/ 31.03.2003 г. на МОСВ, ДВ бр. 42/2003 г.;
От извършената проверка за допустимост на „СВОМР за програмен период 2023-2027 г. на СНЦ „МИГ „Ардино-Неделино“ по реда на чл. 37, ал. 2 и във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата за ОС, се установи следното:
„СВОМР за програмен период 2023-2027 г. на СНЦ „МИГ „Ардино-Неделино“ е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени територии, определени по реда на Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и/или с утвърдените планове за управление.
В териториалния обхват на община Неделино не попадат защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000” по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близко разположените защитени зони са:
- BG0000372 „Циганско градище“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-342/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.54/29.06.2021 г.), отстояща на около 3,58 км от южната землищна граница на община Неделино;
- BG0001031 „Родопи Средни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-351/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.59/16.07.2021 г.), отстояща на около 5,17 км от северната землищна граница на община Неделино.
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал.1 и ал.4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.., стратегията, подлежи на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.
Копие на документацията можете да намерите и на следния линк: http://registers.moew.government.bg/eo/lot/50011.