РИОСВ - Смолян

Регионална инспекция по околната среда и водите - Смолян

Официален сайт

ФПГ и ОРВ

Важно!!! Важна информация за предоставяне на годишните отчети за използвани количества ФПГ!

 

            Регионалната инспекция по околната среда и водите – Смолян (РИОСВ - Смолян) информира за нови изисквания относно отчетността, свързана с флуоросъдържащите парникови газове (ФПГ).

            От началото на 2024 г. подаването на задължителните годишни отчети вече ще се извършва само по електронен път чрез Информационната система за събиране и обработване на данни за флуорсъдържащите парникови газове. Тя е разработена в изпълнение на чл. 17 г, ал. 1 от Закона за чистотата на атмосферния въздух и се поддържа от ИАОС гр. София.

            Годишните отчети за 2023 г. следва да се подават до 31 март 2024 година след извършена регистрация в Информационната системата, която е достъпна на адрес: http://fpg.eea.government.bg. Входът в нея е възможен само за потребители, които разполагат с квалифициран електронен подпис (КЕП). В системата е публикувано и ръководство за задължените лица за използване на Информационната система.
            Задължените лица съгласно Наредба № 1 за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове са следните:

· дистрибутори на ФПГ;

· дистрибутори на оборудване, заредено с ФПГ, което не е херметически затворено;

· ползватели на ФПГ;

· преработватели на ФПГ;

· оператори на стационарно хладилно и климатично оборудване, стационарни термопомпи, стационарно противопожарно оборудване, хладилни устройства на хладилни камиони и ремарката, двигатели с цикъл на „Ренкин с органичен работен агент, електрическа комутационна апаратура, оборудване, което съдържа разтворители, основани на ФПГ.

При проблеми свързани с работта на системата, може да пишите на следните елктронни адреси: r.andonov@eea.government.bg, m.kaneva@eea.government.bg и kadastre@eea.government.bg или да се обадите на тел. 02/940 6412.

            Задължените лица, неподали в срок годишен отчет за предходната година подлежат на санкции, предвидени в Закона за чистотата на атмосферния въздух.

 

Важно!!! Забрана за сервизно обслужване и поддръжка на хладилно оборудване заредено с някои флуорсъдържащи парникови газове

От 01.01.2020 г. хладилно оборудване с количество флуорвъглеводороди (HFC) за зареждане от 40 тона CO2 еквивалент или повече няма да може вече да бъде сервизно обслужвано или поддържано със свежи HFC с потенциал на глобално затопляне от 2 500 или повече, съгласно разпоредбите чл.13, §3, ал.1 от Регламент(ЕС)№517/2014. Това означава, че най-масово разпространените хладилни инсталации, работещи с фреон R404A, със заряд от 10 кг или повече, следва да бъдат сервизно обслужвани или поддържани с рециклиран или регенериран R404A. Същото важи за хладилни инсталации, заредени с 10 кг или повече фреон R507A.

Рециклираните и регенерирани HFC с потенциал на глобално затопляне от 2 500 или повече (в това число R404A и R507) могат да се използват за целите на сервизно обслужване или поддръжка до 01.01.2030 г. при спазване на изискванията на чл.13, §3, ал.3, букви „а“ и „б“ от Регламент (ЕС) № 517/2014 и при условие, че те са надлежно етикетирани. Употребата на регенериран HFC е възможна във всяко хладилно оборудване, докато употребата на рециклиран HFC е възможна единствено в същото или подобно на него оборудване. Не се допуска употребата на HFC в нови инсталации. Изключенията важат единствено за съществуващо хладилно оборудване. Оборудването, предназначено за нискотемпературно охлаждане на продукти на температури под – 50 °C, не подлежи на тази забрана.