РИОСВ - Смолян

Регионална инспекция по околната среда и водите - Смолян

Официален сайт

Съобщение № СМ-ЕО-2025-003 от 01.04.2025г. за уведомление по приложение №3 към чл.8, ал.1 от Наредбата за ЕО


Програма за опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите (2025 – 2028 г.) на община Ардино

Дата на публикуване: 01.04.2025 7


 След преглед на внесено уведомление, във връзка с изготвянето на горепосочената програма и предвид разпоредбите на глава шеста на ЗООС и Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (ЕО) на планове и програми (Наредбата по ЕО), РИОСВ – Смолян Ви уведомява за следното:

I.    По отношение на изискванията на глава шеста, раздел втори от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Програмата за опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите (2025 – 2028 г.) на община Ардино, разработена в съответствие с изискванията на Закона за опазване на околната среда, Закона за управление на отпадъците, Закона за почвите, Закона за опазване на земеделски земи, Закона за защита на растенията и Закона за управление на водите, както и на другата законова и подзаконова уредба, е стратегически документ, който очертава основните приоритети и цели за устойчиво ползване на почвите, в съответствие с целите и предвижданията на Националната програма за опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите (2025 – 2028 г.). Настоящата програма е неразделна част от Общинската програма за опазване на околната среда на община Ардино за периода 2025 – 2028 година. Съгласно чл. 26 от ЗП, Програмата за опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите (ПОУПВП) на община Ардино обхваща всички дейности, които произтичат като задължение на общините в съответствие с нормативните документи. Програмата е разработена за период, който съвпада с периода на действие на Общинската програма за опазване на околната среда за периода 2025-2028 г. На база извършения анализ и оценка на състоянието на почвите и източниците, които ги увреждат са формулирани основната стратегическа цел и приоритетите за развитие, които са в съответствие с актуалните нормативни изисквания и международните стандарти в областта на опазването и устойчиво ползване на почвите в община Ардино. Генералната стратегическа цел, която се поставя в програмата е: “Устойчиво ползване на почвите, осигуряващо съхраняване функциите на почвата, висока продуктивност, поддържане на екосистемната цялост, а където е необходимо, предотвратяване на вредното въздействие върху почвите на територията на община Ардино“. ПОУПВФП на община Ардино включва следните основни приоритета с включени към тях мерки:

ü Приоритет 1. Подобряване на административния капацитет, правните инструменти по прилагане на екологичното законодателство и информационната обезпеченост с цел устойчиво управление на почвите.

-      Повишаване капацитета на общинската администрация по отношение на опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почви. Провеждане на обучение на експерти от общината за запознаване с устойчивото управление на земите.

-      Обмен на знания и добри практики по проблемите по опазване, устойчиво ползване и управление на почвите.

-      Ефективен превантивен, текущ и последващ контрол по опазване и устойчиво ползване на почвите и ограничаване на процесите, които ги увреждат.

-      Засилване на контрола върху спазване на забраната за палене на стърнища и отпадъци по улици, паркове и зони за отдих.

-      Ефективен контрол на инвестиционни намерения в свлачищни райони – проучвателни и проектни работи (инженерно-геоложки, хидрогеоложки, геотехнически проучвания, инженерно-геоложки районирания, инвестиционно проектиране, оценка на въздействието върху околната среда, набавяне на разрешителни документи, изискващи се по националното законодателство и др.

ü Приоритет 2. Предотвратяване възникване на деградационни процеси, възстановяване и съхраняване функциите на почвите.

-      Създаване на защитни пояси и линейни залесявания покрай границите на земеделските имоти, край канали, пътища и др. за защита от ветрове.

-      Дейности по укрепване на свлачищата.

-      Усвояване на ерозирани земи за отглеждане на алтернативни култури – лекарствени, етеричномаслени, агролесовъдство.

-      Възстановяване и поддържане на полезащитните горски пояси и извършване на нови противоерозионни залесявания върху нископродуктивн и земи, изоставени земеделски земи, голи, ерозирани и застрашени от ерозия площи, извън горските територии, съобразно условията на средата.

-      Закриване и рекултивация на нерегламентиран и сметища и депа за отпадъци, неотговарящи на нормативните изисквания.

-      Разработване и изпълнение на пилотни и демонстрационн и проекти, с цел събиране, синтезиране, разпространение и прилагане на нови, нетрадиционни успешни мерки, добри практики и/или управленски подходи в областта на битовите отпадъци.

ü Приоритет 3. Устойчиво управление на почвите като природен ресурс и екологосъобразно земеползване.

-      Залесяване на земи с ниска категория, негодни за земеделско ползване (агролесовъдство).

-      Разработване на проекти за финансиране на дребномащабни  напоителни системи.

-      Възстановяване, подръжка и модернизация на напоителните системи.

-      Прилагане на ефективни водоспестяващи и енергоспестяващи технологии и техники за напояване.

-      Залесяване на горите, пострадали от природни бедствия.

ü Приоритет 4. Ангажиране на обществеността в процесите по управление, устойчиво ползване и опазване на почвите.

-      Провеждане на информационни кампании, свързани с популяризиране на въпросите за опазване, устойчиво ползване и  възстановяване функциите на почвите.

Изпълнението на приоритетите ще съдейства за намаляване на вредното антропогенно въздействие, ограничаване и предотвратяване на по-нататъшно увреждане на почвените функции и устойчиво ползване на почвите.

Програмата попада в обхвата на областите, изброени в чл. 85, ал.1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), като очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС, за което има основание за предполагане на възникване на значително отрицателно въздействие върху околната среда при реализирането им. Съобразно това и предвид разпоредбата на чл.2, ал.2, т.1 и т.3 от Наредбата за ЕО, горецитираната програма подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.

На основание чл. 84, ал. 1 от ЗООС и чл. 4, т.2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за взимане на решение е директора на РИОСВ-Смолян.

На основание чл. 81, ал.3 от ЗООС, процедурата по ЕО се извършва едновременно с изготвянето на програмата, и завършва преди одобряването ѝ.

II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие –ЗБР:

В териториалния обхват на община Ардино попадат следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):

·     Природна забележителност „Калето”, бивше историческо място, обявено със Заповед № 345/17.05.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда; Заповед № РД-550/07.05.2003 г. на Министерство на околната среда и водите и актуализирана по площ със Заповед №РД-36/19.01.2015 г. на МОСВ;

·     Защитена местност „Дяволски мост”, бивше историческо място, обявено със Заповед № 776/19.10.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда (КОПС), прекатегоризирана със Заповед № РД-552 от 07.05.2003 г. на МОСВ (ДВ бр. 54/2003 г.) и актуализирана по площ със Заповед № РД-660 от 31.10.2018 г. на МОСВ (ДВ бр. 99/2018 г.);

·     Природна забележителност „Родопски силивряк”, обявена със Заповед № 531/25.09.1978 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-37/19.01.2015 г. на МОСВ;

·     Природна забележителност „Родопски силивряк”, обявена със Заповед № 415/12.06.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-39/19.01.2015 г. на МОСВ;

·     Природна забележителност „Хладилната пещера”, обявена със Заповед № 531/25.09.1978 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-36/19.01.2015 г. на МОСВ.

В териториалният обхват на община Ардино попадат части от следните защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000 по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

·     BG0001031 „Родопи Средни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-351/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр.59/16.07.2021 г.).

·     BG0002073 „Добростан” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-528/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр.47/2010 г.).

От извършената проверка за допустимост на „Програма за опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите (2025 – 2028 г.), с възложител: Община Ардино по реда на чл. 37, ал. 2 и във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата за ОС, се установи следното:

·     „Програма за опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите (2025 – 2028 г.), с възложител: Община Ардино е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени зони, определени със заповедите по чл.12, ал.6 от Закона за биологичното разнообразие;

·     „Програма за опазване, устойчиво ползване и възстановяване функциите на почвите (2025 – 2028 г.), с възложител: Община Ардино е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени територии, определени по реда на Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и/или с утвърдените планове за управление.

Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал.1 и ал.4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.., програмата, подлежи на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.

 

Копие на документацията можете да намерите и на следния линк: http://registers.moew.government.bg/eo/lot/49812.