РИОСВ - Смолян

Регионална инспекция по околната среда и водите - Смолян

Официален сайт

Съобщение № СМ-ЕО-2025-001 от 25.02.2025г. за уведомление по приложение №3 към чл.8, ал.1 от Наредбата за ЕО


„Програма за опазване на околната среда на община Ардино за периода 2025-2028г.

Дата на публикуване: 25.02.2025 35


 Внесено уведомление с вх. № КПД-11-149/24.02.2025г. за „Програма за опазване на околната среда на община Ардино за периода 2025-2028г., с възложител: Община Ардино

След преглед на внесено уведомление, във връзка с изготвянето на горепосочената програма и предвид разпоредбите на глава шеста на ЗООС и Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (ЕО) на планове и програми (Наредбата по ЕО), РИОСВ – Смолян Ви уведомява за следното:

I.    По отношение на изискванията на глава шеста, раздел втори от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Програмата за опазване на околната среда на община Ардино за периода 2025–2028 г., разработена в съответствие с изискванията на Закона за опазване на околната среда, Закона за управление на отпадъците и Закона за управление на водите и другата законова и подзаконова уредба, е стратегически документ, който очертава основните приоритети и цели за екологичното развитие на региона. Настоящата програма надгражда приетите предходни стратегически документи, включително Плана за интегрирано развитие на община Ардино (2021–2028 г.) и актуализирания Общ устройствен план на Община Ардино. Основната задача на програмата е да служи като ръководство за прилагане на мерки за устойчиво управление на природните ресурси, подобряване на екологичните условия и адаптация към климатичните промени. При разработването на програмата са взети предвид както местните    специфики, така и националните и европейски политики за устойчиво развитие.

На база извършения анализ и оценка на състоянието на околната среда в община Ардино са формулирани стратегическите цели и визия за развитие, които са в съответствие с актуалните нормативни изисквания и международните стандарти в областта на опазването на околната среда.

ПООС на община Ардино включва следните основни приоритета с включени към тях мерки:

Ø  Приоритет 1: Рехабилитация и увеличаване на зелените площи в населените места и крайпътните пространства. В рамките на този приоритет ще бъдат предприети мерки за рехабилитация и увеличаване на зелените площи и зоните за отдих в град Ардино и в останалите населени места от общината, както и мерки за озеленяване и облагородяване на крайпътните пространства:

-      Ежегодна оценка на състоянието на дърветата по главните улици, булеварди, паркове и градини в заселените места;

-      Благоустрояване и озеленяване на крайпътни и междублокови пространства;

-      Редовни мероприятия по почистване, поддържане и развитие на зелената система в населените места.

-      Поддържане на съществуващите зелени площи и изграждане на нови паркове и градини в населените места;

-      Благоустрояване на крайпътните пространства – залесяване, почистване и поддръжка;

-      Взаимодействие с местни неправителствени организации и образователни институции за насърчаване на доброволческия труд и общностните инициативи по почистване и опазване на зелените площи в населените места;

Ø  Приоритет 2: Въвеждане на мерки за енергийна ефективност - Включва действия по повишаване на енергийната ефективност и насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници. В изпълнение на този приоритет Община Ардино ще продължи участието си в програми за енергийно обновление на общински и жилищни сгради, като финансиране приоритетно ще се търси по Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027, Програмата за трансгранично сътрудничество с Гърция 2021-2027, Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2021 – 2027. Предвиждат се следните примерни мерки:

-      Ремонт, обновяване и повишаване на енергийната ефективност на обществени и частни сгради;

-      Използване на енергия от възобновяеми източници и мерки за енергийна ефективност при реализация на проекти за реконструкция, основно обновяване, основен ремонт или преустройство на сгради – общинска собственост или сгради със смесен режим на собственост (държавна и общинска);

-      Реконструкция и модернизация на системата за улично осветление с използване на енергия от възобновяеми източници като алтернатива на съществуващото улично осветление на територията на общината, и модернизиране на системата за дистанционно рудоуправление на осветлението;

-      Използване на енергия от възобновяеми източници при изграждане и реконструкция на парково, декоративно и фасадно осветление на територията на общината;

-      Провеждане на информационна кампания сред населението за приноса на твърдите горива към замърсяването на атмосферния въздух и съответните последствия върху човешкото здраве.

Ø  Приоритет 3. Подобрено управление на отпадъците. В рамките на този приоритет Община Ардино ще реализира дейности за подобряване на управлението на отпадъците, намаляване на количеството генериран отпадък и повишаване обема на рециклирането. Приоритетът включва дейности по разширяване на системата за разделно събиране и ежегодно прилагане на оптимален график за извозване на контейнерите, увеличаване експлоатационния живот на депото за битови отпадъци чрез намаляване на количествата на смесените битови отпадъци, предназначени за крайно обезвреждане, подобрен контрол върху спазването на изискванията, въведени в нормативната уредба, повишаване на екологичното съзнание на местната общност чрез информационни кампании и конкурси. Мерките, включени в приоритета, са интегрирани с целите и мерките, идентифицирани в Програма за управление на отпадъците на Община Ардино за периода 2022-2028г.

-        Намаляване на отпадъците от хартия и други офис консумативи от страна на Общинска администрация – Ардино, нейните звена и свързаните местни органи и предприятия.

-        Изготвяне и прилагане на Общински план за предотвратяване образуването на отпадъци в общински социални, здравни, образователни и други звена и предприятия, съдържащ конкретни мерки, относими към намаляване на количествата образуван отпадък в общинските администрации, звена и предприятия (вкл. здравни и образователни институции).

-        Организиране и провеждане на целенасочени кампании за разясняване и предоставяне на информация за политиките по предотвратяване образуването на отпадъци. В тази мярка са обединени също така мерките по продължаване и разширяване на участието на НПО, образователни институции и др. в Европейската седмица за намаляване на отпадъците, както и предвидените в НПУО дейности по повишаване на осведомеността относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците. Целта на мярката е да повиши обществената осведоменост и ангажираност с важността на предотвратяването на образуването на отпадъци и насърчаване на повторната употреба на отпадъците.

-        Безвъзмездно предоставяне на домакинствата на компостери за зелени и други биологични отпадъци.

-        Изготвяне и прилагане на Общински план за предотвратяване образуването на хранителни отпадъци (ПОХО) в социални, здравни, образователни и други общински звена и предприятия, общински пазари и др., където се образуват хранителни отпадъци.

-        Изпълнение на непрекъснати целенасочени кампании за разясняване и предоставяне на информация за ПО на хранителни отпадъци на централно и общинско ниво, в т.ч. относно значението на „Най-добър до“ и „Годен до“ на търговските хранителни продукти.

-        Изпълнение на демонстрационни проекти за предотвратяване на хранителните отпадъци.

-        Изграждане на общинска площадка за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци и други разделно събрани отпадъци в град Ардино.

-        Провеждане на информационни кампании за разделно събиране, подготовка за повторна употреба и рециклиране на битовите отпадъци като ресурси.

-         Ежегодно провеждане на поне две кампании за разделно събиране на отпадъци от стара хартия и други материали (напр. в края и в началото на учебната година).

-         Прилагане на контрол за изпълнение изискванията на ЗУО относно строителните отпадъци и Наредбата за строителните отпадъци.    

-        Включване в тръжните документи за строителство/ремонтни дейности на изискването за влагане в строежите на рециклирани строителни материали.      

-        Включване в тръжните документи за строителство на изисквания за оползотворяване на строителни отпадъци в обратни насипи. Община Ардино възнамерява до 2028 г. 12% от тръжните документи за строителство да включват изискване за влагане на рециклирани строителни материали.

-        Разширяване на системите за разделно събиране на отпадъците от опаковки с оглед новите цели за рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки, вкл. извършване на текущ анализ за необходимата техническа инфраструктура.

-      Поемане на доброволни ангажименти от бизнеса за прилагане на практики за предотвратяване генерирането на отпадъци от опаковки от стоки, които предлагат на пазара.

-      Създаване на общинска система за разделно събиране на опасните отпадъци от бита.

Ø  Приоритет 4. Управление и опазване на биологичното разнообразие и екосистемите - Подобряване процесите по управление на околната среда и природното богатство на общината, укрепване административната база за опазване на защитените видове и зони на територията на общината и партньорство с други институции и неправителствени организации в проекти, които допринасят за защитата и подобряването на природните местообитания и биологичното разнообразие. Приоритетът включва следните конкретни мерки:

-    Разработване и актуализиране на планове за управление на защитени зони на територията на Община Ардино.

-    Мониторинг на териториите и на растителните и животинските видове в защитените зони.

-    Намаляване/отстраняване на негативно въздействащите фактори (заплахи и влияния) върху редки и застрашени видове и техните местообитания.

-    Информационна кампания във всички населени места за подобряване на екологичната култура на населението.

Ø  Приоритет 5. Ограничаване на въздействието на климатичните промени. 

В рамките на Приоритет 5 ще бъдат предприети действия, насочени към укрепване на политиката и правната рамка за адаптиране към измененията на климата на местно ниво и изграждане на устойчивост към климатичните промени. Приоритетът включва следните примерни мерки, които могат да бъдат реализирани с административния и финансови потенциал на общината:

-   Включването на съображенията за адаптация в съществуващите и бъдещите общински планове, програми и стратегии;

-   Подобрено управление на инфраструктурата и активите и защита на природния капитал;

-   Мерки за ограничаване на въздействието от климатичните изменения;

-   Провеждане на обучения за общински служители, представители на НПО и други заинтересовани лица по изменение на климата;

-   Предприемане на действия за разпространение на знания, обществено образование и повишаване на осведомеността относно въздействието на климатичните изменения и свързаните с това рискове, вкл. чрез максимално използване на изследователските и образователните институции, с които Общината партнира на местно ниво.

-   Изграждане на административен капацитет за адаптиране към изменението на климата;

-   Подобряване на общинския контролен апарат и налагане на санкции за нерегламентирано замърсяване и други увреждащи околната среда действия;

-   Информационни кампании сред обществеността за състоянието на компонентите на околната среда и за нужните общи усилия за опазване и съхранение на природното богатство, вкл. в партньорство с общинските образователни институции и неправителствения сектор;

-   Кампании и инициативи за съвместни действия по опазване на околната среда с участие на местното население – почистване, залесяване и благоустрояване на общинската територия.

Всяка предвидена мярка и интервенция може да обхваща комплекс от дейности, подлежащи на финансиране със собствени или заемни средства, публично-частни партньорства, средства от различни оперативни програми или от други източници. Възможно е да бъдат идентифицирани мерки, за чието изпълнение не винаги е необходим финансов ресурс – например разработването на общински наредби. Програмата за реализация на ПООС на Община Ардино има многогодишен характер и може да бъде актуализирана периодично в зависимост от условията и прогнозите за реализацията на плана с цел осигуряване на ефективност и ефикасност при изпълнението на плана и постигане целите и приоритетите за развитие.

Програмата попада в обхвата на областите, изброени в чл. 85, ал.1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), като очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС, за което има основание за предполагане на възникване на значително отрицателно въздействие върху околната среда при реализирането им. Съобразно това и предвид разпоредбата на чл.2, ал.2, т.1 и т.3 от Наредбата за ЕО, горецитираната програма подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.

На основание чл. 84, ал. 1 от ЗООС и чл. 4, т.2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за взимане на решение е директора на РИОСВ-Смолян.

На основание чл. 81, ал.3 от ЗООС, процедурата по ЕО се извършва едновременно с изготвянето на програмата, и завършва преди одобряването ѝ.

II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие –ЗБР:

В териториалния обхват на община Ардино попадат следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):

·     Защитена местност „Калето”, бивше историческо място, обявено със Заповед № 345/17.05.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда; Заповед № РД-550/07.05.2003 г. на Министерство на околната среда и водите и актуализирана по площ със Заповед №РД-36/19.01.2015 г. на МОСВ;

·     Защитена местност „Дяволски мост”, бивше историческо място, обявено със Заповед № 776/19.10.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда (КОПС), прекатегоризирана със Заповед № РД-552 от 07.05.2003 г. на МОСВ (ДВ бр. 54/2003 г.) и актуализирана по площ със Заповед № РД-660 от 31.10.2018 г. на МОСВ (ДВ бр. 99/2018 г.);

·     Природна забележителност „Родопски силивряк”, обявена със Заповед № 531/25.09.1978 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-37/19.01.2015 г. на МОСВ;

·     Природна забележителност „Родопски силивряк”, обявена със Заповед № 415/12.06.1979 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-39/19.01.2015 г. на МОСВ;

·     Природна забележителност „Хладилната пещера”, обявена със Заповед № 531/25.09.1978 г. на председателя на Комитет за опазване на природната среда и актуализирана по площ със Заповед № РД-36/19.01.2015 г. на МОСВ.

В териториалният обхват на община Ардино попадат части от следните защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000 по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

·     BG0001031 „Родопи Средни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-351/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр.59/16.07.2021 г.).

·     BG0002073 „Добростан” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-528/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр.47/2010 г.).

От извършената проверка за допустимост на „Програмата за опазване на околната среда за периода 2025-2028 г.“ по реда на чл. 37, ал. 2 и във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата за ОС, се установи следното:

·     „Програмата за опазване на околната среда за периода 2025-2028 г.“  е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени зони, определени със заповедите по чл.12, ал.6 от Закона за биологичното разнообразие;

·     „Програмата за опазване на околната среда за периода 2025-2028 г.“  е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени територии, определени по реда на Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и/или с утвърдените планове за управление.

Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал.1 и ал.4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.., програмата, подлежи на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.

Копие на документацията можете да намерите и на следния линк: http://registers.moew.government.bg/eo/lot/49552.