23.11.2022
Уведомление с вх.№ КПД-11-1036/23.11.2022г. за инвестиционно предложение: „Почистване на земеделски земи от увредена от биотични и абиотични фактори дървесна растителност“, в ПИ № 05737.1.811, м. „Картар дере“, землище на с. Босилково, общ. Баните, обл. Смолян. Във връзка с внесеното уведомление за горецитираното инвестиционно предложение (ИП), по реда на чл. 4, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС), което компетентният орган по околна среда е приел и като уведомление по реда на чл.10, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп., бр. 3 от 11.01.2011 г., изм. и доп., бр. 94 от 30.11.2012 г.), на основание чл. 5, ал. 1 от Наредбата за ОВОС, Ви информирам следното:
I. По отношение на изискванията на глава шеста, раздел трети от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Предмет на инвестиционното предложение е почистване на земеделски земи от увредена от биотични и абиотични фактори дървесна растителност“, в ПИ № 05737.1.811, м. „Картар дере“, землище на с. Босилково, общ. Баните, обл. Смолян, с начин на трайно ползване на имота – гори и храсти в земеделска земя. Имотът е собственост на възложителя и е с обща площ 28362 кв.м. За имота е извършена инвентаризация, съгласно Закона за горите и същият е придобил характеристика на гора, но липсва подадена декларация от собственика до изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите, в която е заявено желание имотът да се използват като земеделска територия, съгласно изискванията на чл.83, ал.4 от Закона за горите. Също така, към настоящия момент, не е променено предназначението на имотите като горска територия, съгласно чл.83, ал.6 т.2 от Закона за горите.
По данни на възложителя, заявени във внесеното уведомление за инвестиционно предложение, в границите на имота се предвижда почистване на 1845 броя увредени дървета (865 бр. от бял бор; 795 бр. от бук и 185 бр. от смърч). Прогнозното количество добита дървесина ще е около 40% от запаса на дървостоя в имота – около 143 куб.м (без клони) или 177 куб.м (с клони).
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на глава шеста, т.1 буква „г“ – първично залесяване и обезлесяване с цел промяна на предназначението на земятаот Приложение 2 на ЗООС и съгласно разпоредбите на чл. 93, ал.1, т.1, подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
На основание чл. 93, ал.3 от ЗООС, компетентен орган за произнасяне с решение е Директорът на РИОСВ - Смолян, по реда на действащата в момента нормативна уредба.
II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие -ЗБР:
Територията, в която се предвижда да се реализира инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), но попада в границите на защитени зони от Европейската екологична мрежа „Натура 2000“ по смисъла Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
- BG0001031 „Родопи Средни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-351/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.59/16.07.2021 г.);
- BG0002073 „Добростан” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-528/26.05.2010г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.47/2010 г.).
Извършената проверка за допустимост по реда на чл. 12, ал.1, ал.2 и ал.4, във връзка с чл.2, ал.2 от Наредбата за ОС установи, че предложението е допустимо спрямо режимите на гореописаните защитени зони, определени със заповедите по чл.12, ал.6 от Закона за биологичното разнообразие.
Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл.31, ал.1 и ал.4 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), поради което подлежи на оценка за съвместимост.
III. Следващите действия, които трябва да предприемете за провеждане на процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС са:
· На основание чл.6, ал. 1 от Наредбата за ОВОС, следва да внесете в РИОСВ - Смолян писмено искане по образец, съгласно Приложение №6, към което е приложена подробно разработена информацията по Приложение № 2 от Наредбата за ОВОС, за всички предвидени с реализирането на ИП дейности. Документацията да бъде представена в един екземпляр на хартиен и на електронен носител, като обръщам внимание, че информацията на двата носителя трябва да бъде идентична. Предвид характера на предложението, в информацията следва да се включи описание на площта, предвидена за почистване (вид и характеристика на дървесната растителност, обем, височина, пълнота, произход, възраст, наличие на абиотични и биотични увреждания, растителни и животински видове, свързани с територията на инвестиционното предложение); описание на предвидените мероприятия (обем на дървесната растителност, която ще бъде премахната, етапи и интензивност; извършване на последващи допълнителни дейности, свързани с изкореняване на отстранените дървесни растения с цел възстановяване и привеждане на земята във вид, съответстващ на начина ѝ на трайно ползване); начини на извозване на дървения материал и предвиждания за неговата обработка. Отчитайки, че за имота е извършена инвентаризация, съгласно Закона за горите и същият е придобил характеристика на гора, е необходимо за тези насаждения (за отдел/подотдел) да се представи таксационна информация.
(Съобщението е изпратено на Община Баните, Кметство Босилково и Възложителят)