Плащане чрез ПОС

Плащане на ПОС терминал в Център за административно обслужване на инспекцията. Приемане на всички видове транзакции с карти, носещи логата на Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro.

„Стратегия за водено от общностите местно развитие (ВОМР) за програмен период 2023-2027 г. на СНЦ „МИГ „Кичика“- Мадан - Рудозем“

06.10.2023

Внесено уведомление с вх. № КПД-11-679/05.10.2023г. за „Стратегия за водено от общностите местно развитие(ВОМР) за програмен период 2023-2027 г. на СНЦ „МИГ „Кичика“- Мадан - Рудозем“. След преглед на внесено уведомление, във връзка с изготвянето на горепосочената стратегия и предвид разпоредбите на глава шеста на ЗООС и Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (ЕО) на планове и програми (Наредбата по ЕО), РИОСВ – Смолян Ви уведомява за следното:

Стратегията за ВОМР на МИГ „Кичика – Мадан и Рудозем“ е изготвена в съответствие с основните стратегически документи за развитие на местно, регионално и национално ниво. Това включва Национална програма за развитие „България 2030”, плановете за интегрирано развитие на общини Мадан и Рудозем и Интегрираната стратегия за териториално развитие на Южен централен район за планиране, в който попада територията на МИГ „Кичика – Мадан и Рудозем“. Основната стратегическа цел на СВОМР, е „Постигането на устойчиво възходящо развитие на територията на МИГ, основано на пълно оползотворяване на местния потенциал и водещо до повишаване на качеството на живот и благосъстоянието на нейните жители“. За постигането на целта са заложени съответните приоритети и специфични цели, както и мерки за тяхната реализация:
Ø Приоритет 1. „Развитие на местната икономика, конкурентоспособността и иновациите в предприятията“.
ü Специфична цел 1. Развитие на не селскостопанските сектори на местната икономика. Специфичната цел ще се реализира посредством изпълнението на:
·       мярка 1 „Инвестиции за неселскостопански дейности“ (СПРЗСР), която се финансира от ЕЗФРСР.
ü  Специфична цел 2. Повишаване на конкурентоспособността и иновациите в предприятията. Специфичната цел ще се реализира посредством изпълнението на:
·       мярка 2 „Развитие и засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии“ (ПКИП), която се финансира от ЕФРР;
·       мярка 3 „Насърчаване на прехода към кръгова и ресурсоефективна икономика“, която се финансира от ЕФРР.
Ø Приоритет 2. Подобряване на условията на живот, развитие на административния капацитет, популяризиране на стратегията за ВОМР и сътрудничество.
ü Специфична цел 3. Подобряване на състоянието на основни обществени услуги и дребна по мащаб инфраструктура на територията на МИГ. Специфичната цел ще се реализира посредством изпълнението на:
·       мярка 4 „Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура на територията на МИГ „Кичика – Мадан и Рудозем“ (СПРЗСР), която се финансира от ЕЗФРСР.
ü Специфична цел 4. Укрепване на административния капацитет, популяризиране на стратегията за ВОМР и изпълнението на дейности по сътрудничество. Специфичната цел ще се реализира посредством изпълнението на:
·     мярка 5 „Управление, мониторинг и оценка на стратегията и нейното популяризиране“ (СПРЗСР);
·     мярка 6 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество“ (СПРЗСР), които се финансират от ЕЗФРСР.
Ø Приоритет 3. Подобряване на състоянието на околната среда.
ü Специфична цел 5. Подобряване на управлението на отпадъците и запазване и поддържане на биоразнообразието на територията на МИГ. Специфичната цел ще се реализира посредством изпълнението на:
·       мярка 7 „Повишаване на осведомеността относно практиките и поведението във връзка с устойчивото потребление, кръговата икономика, мониторинга на отпадъците както и информационни и разяснителни кампании за заинтересованите страни и населението“ (ПОС)
·       мярка 8 „Подобряване на защитата и опазването на природата, биологичното разнообразие и екологосъобразната инфраструктура, включително в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване“ (ПОС), които се финансират от ЕФРР.
Ø Приоритет 4. Подобряване качеството на образованието
ü Специфична цел 6. Подобряване на качеството на образованието на територията на МИГ.Специфичната цел ще се реализира посредством изпълнението на:
·       мярка 9 „Създаване на условия за достъп до образование чрез преодоляване на демографски, социални и културни бариери“ (ПО), която се финансира от ЕСФ+;
 
Стратегията попада в обхвата на разпоредбата на чл. 85, ал. 2 във връзка с ал. 1 от ЗООС. Съобразно това и предвид разпоредбата на чл.2, ал.2, т.3 на Наредбата за ЕО, горецитираната стратегия подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.
Стратегията обхваща общините – Рудозем и Мадан, които попадат в териториалния обхват на РИОСВ – Смолян и ще се одобрява от управителен съвет на сдружението.
На основание чл. 84, ал. 1 от ЗООС и чл. 4, т.2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за взимане на решение е директора на РИОСВ-Смолян.
На основание чл. 81, ал.3 от ЗООС, процедурата по ЕО се извършва едновременно с изготвянето на стратегията, и завършва преди одобряването ѝ.
II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие –ЗБР:
В териториалният обхват на община Рудозем не попадат защитени териториипо смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), но попадат части от две защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000” по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
·       BG0000372 „Циганско градище“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-342/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.54/29.06.2021 г.).
·       BG0001030 „Родопи Западни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-278/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.45/28.05.2021 г.).
В териториалният обхват на община Мадан, обл. Смолян не попадат защитени териториипо смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), но попада част от една защитена зона от екологичната мрежа „Натура 2000” по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
 - BG0000372 „Циганско градище“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-342/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.54/29.06.2021 г.).
От извършената проверка за допустимост на по реда на чл. 37, ал. 2 и във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата за ОС, се установи, че Стратегията е допустима за осъществяване при условие, че дейностите, произтичащи от нея не влизат в противоречие със забраните, въведени с посочените по-горе заповеди за обявяване на защитените зони.
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал.1 и ал.4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.., стратегията, подлежи на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.
Копие от документацията може да намерите на следния линк: http://registers.moew.government.bg/eo/lot/45584