Плащане чрез ПОС

Плащане на ПОС терминал в Център за административно обслужване на инспекцията. Приемане на всички видове транзакции с карти, носещи логата на Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro.

„Програма за опазване на околната среда на територията на община Чепеларе за периода 2021-2027г., включваща раздел „Лечебни растения“

20.06.2023

Внесено уведомление с вх. № КПД-11-460/19.09.2023г. за „Програма за опазване на околната среда на територията на община Чепеларе за периода 2021-2027г., включваща раздел „Лечебни растения“, с възложител: Община Чепеларе. След преглед на внесено уведомление, във връзка с изготвянето на горепосочената програма и предвид разпоредбите на глава шеста на ЗООС и Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (ЕО) на планове и програми (Наредбата по ЕО), РИОСВ – Смолян Ви уведомява за следното:
Програмата за опазване на околната среда (ПООС) на община Чепеларе обхваща всички дейности, които произтичат като задължение на общините в съответствие с нормативните документи по опазване на околната среда. Програмата за опазване на околната среда на община Чепеларе 2022-2027 г. е документ с отворен статут, с възможност за периодично допълване, доразвиване и разширяване на обхвата, в съответствие с настъпилите промени в приоритетите на Община Чепеларе, както и промени в екологичното законодателство и в стратегическото развитие на държавата, засягащо общината. Програмата е разработена по метода на стратегическото планиране, с което е формирана адекватна екологична политика и визия за общината. Основният използван инструментариум в разработката е стратегическото планиране, почиващо на социално-икономически, целеви, проблемен и SWOT анализи. ОПООС ще служи като инструмент за превенция и решаване на екологичните проблеми, чрез въвличане на всички заинтересовани страни за участие в процеса на планиране и прилагане. Програмата очертава цели и действия, насочени към опазването, възстановяването и възпроизводството на естествената околна среда, поддържането на разнообразието на живата природа, разумното използване на природните богатства и ресурсите на страната в контекста на устойчивото развитие. Програмата за опазване на околната среда на община Чепеларе включва: Раздел за лечебните растения.
 Генерална стратегическа цел на ПООС на община Чепеларе е: ”Осигуряване на здравословна и благоприятна околна среда, подобряване на качеството на живот на населението и запазване на богатото природно наследство, чрез устойчиво управление на околната среда в община Чепеларе”.
Целта ще бъде постигната чрез поставяне на следните стратегически и специфични цели, които ще бъдат постигнати чрез залагане на специфични мерки:
·     Стратегическа цел 1. Усъвършенстване на системата за управление на ТБО
üСпецифична цел 1.1. Създаване на система за сепариране на отпадъците и система за компостиране;
üСпецифична цел 1.2. Подобряване на организацията по събиране, разделяне, временно съхранение, оползотворяване и транспортиране на отпадъците;
üСпецифична цел 1.3. Рекултивация на старо депото за ТБО;
üСпецифична цел 1.4 Намаляване и предотвратяване на риска от повторно депониране на отпадъци върху почистени терени
·     Стратегическа цел 2. Опазване и поддържане на биоразнообразието на защитените територии в общината
üСпецифична цел 2.1. Повишаване информираността на обществото по отношение на околната среда и природните ценности. Привличане на обществеността в процеса на вземане на решения
üСпецифична цел 2.2. Екологично възпитание и обучение на децата и младежите
üСпецифична цел 2.3. Реализиране на проекти в областта на околната среда и опазването на природата
·     Стратегическа цел 3. Прилагане на мерки за предотвратяване увреждането на компоненти и фактори на околната среда
üСпецифична цел 3.1.Изграждане на ПСОВ на гр. Чепеларе и във всички населени места, за които е икономически обусловено
üСпецифична цел 3.2.Стартиране на дейности за намаляване на замърсяванията с ФПЧ в населените места
üСпецифична цел 3.3. Стартиране на дейности и мероприятия за намаляване на нивата на шум в населените места
üСпецифична цел 3.4. Прочистване на речните корита
üСпецифична цел 3.5. Подобряване на системите за мониторинг и контрол на околната среда
·     Стратегическа цел 4. Използване потенциала за развитие на устойчив туризъм, биологично земеделие, пасищно животновъдство и производство на биологично чиста растителна и животинска продукция
üСпецифична цел 4.1. Създаване на предпоставки за развитие на целогодишен устойчив туризъм в общината
üСпецифична цел 4.2. Финансово подпомагане на фермерите и земеделците и собствениците на къщи за гости във и около защитени територии и зони
üСпецифична цел 4.3. Намаляване делът на пустеещите земеделски земи
·     Стратегическа цел 5. Насърчаване използването на алтернативни източници на енергия
üСпецифична цел 5.1. Преминаване към по-екологични форми на отопление в частни и обществени сгради
üСпецифична цел 5.2. Повишаване на енергийната ефективност в жилищни, производствени и административни обекти
На основата на анализа на компонентите и факторите на околната среда на община Чепеларе и с цел постигането на специфичните стратегически цели, а чрез тях и на генералната цел, са заложени следните приоритети:
·     Финансово обезпечаване на дейностите;
·     Установяване на законосъобразно третиране на отпадъците и почистване на нерегламентираните сметища;
·     Рекултивация на депото за ТБО;
·     Планиране и изграждане на площадки за строителни и биоразградими отпадъци;
·     Изграждане на подходяща за изпълнение на програмата общинска организационна структура;
·     Изграждане и въвеждане на система за мониторинг и измерване на показателите на околната среда;
·     Засилен контрол по изпълнение на законовите и общински разпоредби;
·     Информираност на цялото население;
·     Привличане на децата и младежите в процеса на формиране на екологична култура.
·     Управление на риска - готовност за извънредни ситуации и способност за реагиране.
Програмата попада в обхвата на областите, изброени в чл. 85, ал.1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), като очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС, за което има основание за предполагане на възникване на значително отрицателно въздействие върху околната среда при реализирането им. Съобразно това и предвид разпоредбата на чл.2, ал.2, т.1 и т.5.1. от Приложение 2 на Наредбата за ЕО, горе цитираната програма подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.
На основание чл. 84, ал. 1 от ЗООС и чл. 4, т.2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за взимане на решение е директора на РИОСВ-Смолян.
На основание чл. 81, ал.3 от ЗООС, процедурата по ЕО се извършва едновременно с изготвянето на програмата, и завършва преди одобряването ѝ.
II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие –ЗБР:
В териториалният обхват на община Чепеларе попадат следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):
· Защитена местност „Средните ливади”, обявена със Заповед № 3700/29.12.1972г. на Министерство на горите и опазване на природната среда;
· Защитена местност „Куцинско блато”, бивша природна забележителност, обявена със Заповед № 1187/19.04.1976г. на Министерство на горите и опазване на природната среда, прекатегоризирана със Заповед № РД-324/31.03.2003г. на Министерство на околната среда и водите;
· Природна забележителност „Чудните мостове - Еркюприя”, обявена със Заповед №2813/08.11.1961г. на Главно управление на горите;
· Природна забележителност „Скакалото”, обявена със Заповед № 3796/11.10.1966г. на Комитет по горите и горската промишленост;
· Природна забележителност „Дуплево”, обявена със Заповед № 3796/11.10.1966г. на Комитет по горите и горската промишленост;
· Природна забележителност „Костен камък”, обявена със Заповед № 3796/11.10.1966г. на Комитет по горите и горската промишленост, актуализирана по площ със Заповед № РД-78/09.02.2018 г. на МОСВ.
В териториалният обхват на община Чепеларе попадат части от следните защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000” по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
·     BG0001030 „Родопи Западни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-278/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.45/28.05.2021 г.).
·     BG0001031 „Родопи Средни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-351/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.59/16.07.2021 г.);
· BG0002105 „Персенк” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-772/28.10.2008г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 103/2008г.).
От извършената проверка за допустимост на „Програма за опазване на околната среда на територията на община Чепеларе за периода 2021-2027г.“ по реда на чл. 37, ал. 2 и във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата за ОС, се установи следното:
·     Програмата е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени територии, определени по реда на Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и/или с утвърдените планове за управление.
·     Програмата е допустима за осъществяване при условие, че дейностите, произтичащи от нея не влизат в противоречие със забраните, въведени с посочените по-горе заповеди за обявяване на защитени зони BG0001030 „Родопи Западни”, BG0001031 „Родопи Средни” и BG0002105 „Персенк”.
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал.1 и ал.4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), така предвидената програма подлежи на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.

Копие от документацията може да намерите на следния линк: http://registers.moew.government.bg/eo/lot/43599