Плащане чрез ПОС

Плащане на ПОС терминал в Център за административно обслужване на инспекцията. Приемане на всички видове транзакции с карти, носещи логата на Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro.

„Програма за опазване на околната среда на територията на община Девин за периода 2021-2028г.“

12.09.2022

Внесено уведомление с вх. № КПД-11-783/09.09.2022г. за „Програма за опазване на околната среда на територията на община Девин за периода 2021-2028г.“, с възложител: Община Девин. След преглед на внесено уведомление, във връзка с изготвянето на горепосочената програма и предвид разпоредбите на глава шеста на ЗООС и Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (ЕО) на планове и програми (Наредбата по ЕО), РИОСВ – Смолян Ви уведомява за следното:
Програмата за опазване на околната среда (ПООС) на община Девин обхваща всички дейности, които произтичат като задължение на общините в съответствие с нормативните документи по опазване на околната среда. ПООС е разработена за период, който съвпада с периода на действие на Плана за интегрирано развитие на община Девин 2021-2028 г. и подлежи на евентуална актуализация при всяка значима промяна на екологичното законодателство или в приоритетите на региона/общината. ПООС отговоря на нарастващата необходимост опазването и подобряването на качеството на околната среда да се разглежда като един от стълбовете на устойчивото развитие, съвместно с икономическото и социалното развитие. Програмата очертава цели и действия, насочени към опазването, възстановяването и възпроизводството на естествената околна среда, поддържането на разнообразието на живата природа, разумното използване на природните богатства и ресурсите на страната в контекста на устойчивото развитие. Програмата за опазване на околната среда на община Девин включва: Раздел за лечебните растения; Програма за управление на отпадъците; Генерална стратегическа цел на ПООС на община Девин е: „Подобряване на качеството на живот и намаляване на риска за здравето на населението чрез осигуряване на благоприятна околна среда, запазване на биоразнообразието и устойчиво управление на околната среда.“ Целта ще бъде постигната чрез поставяне на следните приоритети и специфични цели, които ще бъдат постигнати чрез залагане на специфични мерки:
·     ПРИОРИТЕТ 1. ВОДИ
·     Специфична цел 1: Насърчаване на устойчивото управление на водите (включва следните мерки: текущи ремонтни дейности и развитие на водопреносната мрежа; изграждане на ПСОВ Девин; рехабилитация и поддържка на съществуващите ПСОВ; изграждане на канализационна мрежа; провеждане на информационни кампании за състоянието на водните ресурси и методи за пестеливо използване);
·     ПРИОРИТЕТ 2. ВЪЗДУХ
ØСпецифична цел 2: Поддържане на доброто качество на атмосферния въздух и нивата на емисиите под пределно допустимите норми за опазване на човешкото здраве (включва следните мерки: Почистване на пътните артерии от натрупани кал и прах, и осигуряването на поддържането им в добро техническо състояние; Извършване на текущи ремонтни дейности и поддръжка на пътища от общинската пътна мрежа; Въвеждане на енергоефективни мерки чрез подмяна на улично осветление; Внедряване на мерки за енергийна ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници в промишлени, жилищни, държавни и общински сгради на територията на община Девин;)
·     ПРИОРИТЕТ 3. ОТПАДЪЦИ
ØСпецифична цел 3: Устойчиво управление на отпадъците (включва следните мерки: Изпълнение на Програма по управление на отпадъците 2021-2028)
·     ПРИОРИТЕТ 4. РИСК И ИЗМЕНЕНИЕ НА КЛИМАТА
ØСпецифична цел 4: Насърчаване на адаптирането към изменението на климата, на предотвратяването и управлението на риска (включени мерки: Благоустрояване на речните корита с цел предпазване от наводнения; почистване на речни корита; Изграждане и реконструкция на подпорни стени; Координация и сътрудничество между всички управленски нива (национално, басейново и местно) от единната спасителна система; Анализи на риска и прилагане на мерки за превенция и защита при процеси, свързани с движение на земни маси – свлачища, срутища, ерозии, абразии и пр.; Информационни кампании, насочени към повишаване на готовността на населението и капацитета на силите за реагиране в случай на наводнения, пожари и земетресения; Оптимизиране и разширяване на съществуващи системи за предупреждение, наблюдение, докладване; прогнозиране и сигнализиране; разработване на цифрови модели и анализи и прогнози във връзка с климатичните изменения
·     ПРИОРИТЕТ 5. ПОЧВИ
·     Специфична цел 5: Поддържане на доброто състояние на почвите и предотвратяване на тяхното замърсяване, борба с почвената ерозия (мерки: Провеждане на почвен мониторинг и превенция на замърсявания с нитрати и пестициди; Залесяване на негодни и изоставени земеделски земи)
·     ПРИОРИТЕТ 6. БИОРАЗНООБРАЗИЕ
ØСпецифична цел 6: Засилване на биоразнообразието, „зелената“ инфраструктура, както и намаляване на замърсяването (мерки: Опазване на природата и биологичното разнообразие, екологосъобразна инфраструктура: Възстановяване на съществуващи/ потенциални местообитания; Опазване на горите от сеч и пожари;)
·     ПРИОРИТЕТ 7. ШУМ
ØСпецифична цел 7: Поддържане нивата на шума в границите на нормативните изисквания Разработване и въвеждане на дейности за ограничаване и снижаване на градския шум, отчитаща ефекта и значимостта на междусекторното взаимодействие „градоустройство, строителство, благоустройство, контрол и организация на движението на МПС, здравни ефекти от въздействието на шума“
·     ПРИОРИТЕТ 8. ЗЕЛЕНИ СИСТЕМИ
ØСпецифична цел 8: Поддържане и развитие на зелените площи за широко обществено ползване Благоустрояване на зелени площи; Изграждане на многофункционални спортни площадки по населени места; Изграждане и реконструкция на детски площадки
·     ПРИОРИТЕТ 9. ПОВИШАВАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНОТО ОБРАЗОВАНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО В Т.Ч. ЕКОЛОГИЧНА КУЛТУРА, ЕКОЛОГИЧНИ ЗНАНИЯ, ЕКОЛОГИЧНОТО МИСЛЕНЕ И ПОДОБРЯВАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИЯ КАПАЦИТЕТ
ØСпецифична цел 9: Подобряване на административния капацитет за управление на околната среда и ангажиране на местното население
Програмата попада в обхвата на областите, изброени в чл. 85, ал.1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), като очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС, за което има основание за предполагане на възникване на значително отрицателно въздействие върху околната среда при реализирането им. Съобразно това и предвид разпоредбата на чл.2, ал.2, т.1 и т.5.1. от Приложение 2 на Наредбата за ЕО, горе цитираната програма подлежи на преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.
На основание чл. 84, ал. 1 от ЗООС и чл. 4, т.2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за взимане на решение е директора на РИОСВ-Смолян.
На основание чл. 81, ал.3 от ЗООС, процедурата по ЕО се извършва едновременно с изготвянето на програмата, и завършва преди одобряването ѝ.
II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие –ЗБР:
В териториалния обхват на община Девин попадат изцяло следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):
•   Резерват „Казаните”, обявен със Заповед № 508/28.03.1968г. на Министерство на горите и горската промишленост, актуализиран по площ със Заповед № РД-1783/13.10.2014 г. на Министерство на околната среда и водите.
•   Поддържан резерват „Шабаница“, бивш резерват обявен със Заповед № 2245/30.12.1956г. на Управление горско стопанство към Министерски съвет, прекатегоризиран със Заповед № РД-370/15.10.1999г. на Министерство на околната среда и водите, актуализиран по площ със Заповед № РД-198/28.02.2013 г. на Министерство на околната среда и водите.
•   Защитена местност „Старата гора”, бивша буферна зона на поддържан резерват „Шабаница”, обявена със Заповед № 1094/03.12.1986г. на Комитет за опазване на природната среда, прекатегоризирана със Заповед № РД-505/12.07.2007г. на Министерство на околната среда и водите.
•   Защитена местност „Чаирите“, обявена със Заповед № 3751/30.11.1973 г. на Министерство на горите и опазване на природната среда.
•   Защитена местност „Храстево“, обявена със Заповед № РД-173/23.02.2012 г. на Министерство на околната среда и водите.
•   Природна забележителност „Настанска могила“, обявена със Заповед № 1120/02.07.1968 г. на Министерство на горите и горската промишленост.
•   Природна забележителност „Строилски дол“, обявена със Заповед № 3796/11.10.1966 г. на Комитет по горите и горската промишленост. Актуализация на площ със Заповед № РД-386/06.07.2016 г. на МОСВ (обн.ДВ, бр.61/05.08.2016 г.).
В териториалният обхват на община Девин попадат части от следните защитени територии по смисъла на (ЗЗТ):
•   Защитена местност „Триградското ждрело”, обявена със Заповед № 4021/06.12.1963 г. на Комитет по горите и горската промишленост, увеличена по площ със Заповед № РД-429/18.06.2007 г. на Министерство на околната среда и водите. Актуализация на площ със Заповед № РД-677/08.10.2015 г. на МОСВ, обн. ДВ бр. 85/2015 г.
•   Защитена местност „Поречието на река Девинска”, обявена със Заповед № РД-618/08.07.200 2г. на Министерство на околната среда и водите, увеличена по площ със Заповед № РД-695/19.09.2007 г. на Министерство на околната среда и водите. Актуализация по площ със Заповед № РД-104 от 06.02.2019 г. на МОСВ, обн. ДВ бр.23 от 19.03.2019 г.
•   Защитена местност „Борино”, бивша буферна зона на резерват „Кастраклий”, обявена със Заповед № 1094/03.12.1986 г. на Комитет за опазване на природната среда, прекатегоризирана със Заповед № РД-517/12.07.2007 г. на Министерство на околната среда и водите.
В териториалният обхват на община Девин попадат части от следните защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000 по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
 
·     BG0001030 „Родопи Западни” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-278/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.45/28.05.2021 г.).
·     BG0002113 „Триград-Мурсалица” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-531/26.05.2010г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 50/2010г.).
·     BG0002105 „Персенк” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-772/28.10.2008 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 103/2008 г.);
·     BG0002063 „Западни Родопи” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-835/17.11.2008г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 108/2008г.) и увеличена по площ с Решение № 335/2011г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 41/ 2011г.).
От извършената проверка за допустимост на „Програма за опазване на околната среда на територията на община Девин за периода 2021-2028г.“ по реда на чл. 37, ал. 2 и във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата за ОС, се установи следното:
·     Програмата е допустима за осъществяване при условие, че произтичащите от нея планове, проекти, програми и инвестиционни предложения, не влизат в противоречие с режимите на гореописаните защитени територии, определени по реда на Закона за защитените територии, заповедите за обявяването им и/или с утвърдените планове за управление.
·     Програмата е допустима за осъществяване при условие, че дейностите, произтичащи от нея не влизат в противоречие със забраните, въведени с посочените по-горе заповеди за обявяване на защитени зони BG0001030 „Родопи Западни”, BG0002063 „Западни Родопи” BG0002113 „Триград-Мурсалица” и BG0002105 „Персенк”.
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал.1 и ал.4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), така предвидената програма подлежи на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.

Копие на документацията можете да намерите на следния линк: http://registers.moew.government.bg/eo/lot/40778