Плащане чрез ПОС

Плащане на ПОС терминал в Център за административно обслужване на инспекцията. Приемане на всички видове транзакции с карти, носещи логата на Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro.

„Програма за опазване на околната среда на Община Мадан за периода 2022-2028г. и Програма за управление на отпадъците на територията на Община Мадан за периода 2022-2028г.“

30.06.2022

 Уведомление с вх. № КПД-11-519/29.06.2022г. за „Програма за опазване на околната среда на Община Мадан за периода 2022-2028г. и Програма за управление на отпадъците на територията на Община Мадан за периода 2022-2028г.“, с възложител: Община Мадан. След преглед на внесено уведомление, във връзка с изготвянето на горепосочената програма и предвид разпоредбите на глава шеста на ЗООС и Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка (ЕО) на планове и програми (Наредбата по ЕО), РИОСВ – Смолян Ви уведомява за следното:

Програмата за опазване на околната среда (ПООС) на община Мадан обхваща всички дейности, които произтичат като задължение на общините в съответствие с нормативните документи по опазване на околната среда. Съгласно чл. 79, ал. 1 от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/ и във връзка с изтекъл срок на действие на съществуващата Общинска програма за опазване на околната среда (ОПООС), която е с период на действие 2015 – 2020 година, е разработен проект на Програма за опазване на околната среда на община Мадан за периода 2022-2028 г. Структурата и съдържанието на Общинската ПООС са изработени в съответствие с актуалните изисквания на ЗООС.
Програмата за опазване на околната среда на Община Мадан 2022 - 2028 г. предвижда изпълнението на конкретни и целенасочени мерки, водещи до постигане на специфичните цели, а оттам и на генералната стратегическа цел, а именно „Осигуряване на добро качество на живот за жителите и привлекателността на общината, намаляване до минимум на риска за човешкото здраве, чрез устойчив растеж, чрез поддържане на благоприятна околна среда, посредством рационално използване и управление на природните ресурси при възползване от цялостния потенциал на община Мадан“.
Програмата за управление на отпадъците на община Мадан 2022-2028 г. е разработена в съответствие с чл. 52 от ЗУО, съгласно който общинските програми за управление на отпадъците са секторни програми и са неразделна част от общинските програми за опазване на околната среда. Съдържанието на програмата е изготвено в съответствие с Националния план за управление на отпадъците (НПУО) 2021-2028 г. и Методическите указания за разработване на общински/ регионални програми за управление на отпадъците, издадени със Заповед № РД-883/23.09.2021 г. на Министъра на околната среда и водите. В регионалната програма са включени дейностите, свързани с отпадъците, изведени и приоритизирани на база идентифицираните проблеми, които ръководство на Община Мадан трябва да реши, за да се постигне екологосъобразното им управление. Разработването на програмата се явява един от най-важните инструменти за прилагането на законодателството по управление на отпадъците на местно ниво. Тя представлява инструмент за подобряване на организацията за управлението на отпадъците в община Мадан.
Програмата за опазване на околната среда на община Мадан и програмата за управление на отпадъците, която е секторна програма и представлява неразделна част от ПООС попада в обхвата на областите, изброени в чл. 85, ал.1 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), като очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на ЗООС, за което има основание за предполагане на възникване на значително отрицателно въздействие върху околната среда при реализирането им. Съобразно това и предвид разпоредбата на чл.2, ал.2, т.1 и т.5.1. от Приложение 2 на Наредбата за ЕО, горецитираните програми подлежат на преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.
На основание чл. 84, ал. 1 от ЗООС и чл. 4, т.2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за взимане на решение е директора на РИОСВ-Смолян.
На основание чл. 81, ал.3 от ЗООС, процедурата по ЕО се извършва едновременно с изготвянето на програмите, и завършва преди одобряването им.
II. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие –ЗБР:
В териториалният обхват на община Мадан, обл. Смолян не попадат защитени териториипо смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), но попада част от една защитена зона от екологичната мрежа „Натура 2000” по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
 - BG0000372 „Циганско градище“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-342/31.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите (ДВ бр.54/29.06.2021 г.).
От извършената проверка за допустимост на по реда на чл. 37, ал. 2 и във връзка с чл. 12, ал. 2 и ал. 4 от Наредбата за ОС, се установи, че Програмите са допустими за осъществяване при условие, че дейностите, произтичащи от тях не влизат в противоречие със забраните, въведени с посочената по-горе заповед за обявяване на защитената зона.
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал.1 и ал.4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ, бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), горецитираните програми, подлежат на процедура по оценка за съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитените зони.

Копие на документацията можете да намерите на следния линк: http://registers.moew.government.bg/eo/lot/40060