Плащане чрез ПОС

Плащане на ПОС терминал в Център за административно обслужване на инспекцията. Приемане на всички видове транзакции с карти, носещи логата на Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro.

ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ

 ЗАЯВЛЕНИЯТА ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ СЕ ПРИЕМАТ:

  • в звеното за административно обслужване „Едно гише” на РИОСВ-Смолян
  • на факс (0301) 60119
  • на e-mail riosv-smolyan@mbox.contact.bg
  • чрез писмо на адрес: гр. Смолян - 4700, ул. „Полковник Дичо Петров” № 16
  • устно запитване: на място и на тел. 0301/ 60100

Заявлението може да бъде подадено и чрез Платформа за достъп до обществена информация по чл. 15в от ЗДОИ.

Служител по ЗДОИ – инж. Иван Пенелов, гл. експерт в РИОСВ-Смолян

Работно време: от 9:00 до 17:30 часа

Почивни дни: събота и неделя


ОБРАЗЕЦ ЗА ИЗТЕГЛЯНЕ - ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ


Достъпът до информация за околната среда се урежда в гл. ІІ на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Процедурата за достъп до обществена информация по ЗООС препраща към процедурата, уредена в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Международноправният документ, който урежда достъпа до информация за околната среда е Конвенцията за достъп до информация, участие на обществеността в процеса на взимане на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда (Орхуска конвенция)


Съгласно чл. 1 от Конвенцията, за да допринесе за защита на правото на всеки човек от настоящите и бъдещите поколения да живее в околна среда, благоприятна за неговото здраве и благосъстояние, всяка страна (договаряща се страна по Конвенцията) гарантира правата на достъп до информация, участие на обществеността при вземането на решения и достъп до правосъдие по въпроси на околната среда в съответствие с разпоредбите на Конвенцията.


Информация за околната среда

Всеки има право на достъп до наличната информация за околната среда, без да е необходимо да доказва конкретен интерес.

Информацията за околната среда е:

  • налична първична информация - това е информацията, представляваща резултатите от измервания, изпитвания, наблюдения и др. Тя не е придружена с анализи, прогнози и обяснения. Тази информация се събира в рамките на задълженията на компетентната администрация, без за това да е необходимо искане на заинтересувано лице;
  • налична предварително обработена информация - това е информацията, обработена, обобщена и анализирана в рамките на задълженията на компетентната администрация. Тя се събира и обработва, без за това да е необходимо искане на заинтересувано лице;
  • нарочно обработена информация - информация, събирана или обработвана и анализиране по искане на заинтересуваното лице.

Информация за околната среда е всяка информация в писмена, визуална, аудио-, електронна или в друга материална форма относно: 1. състоянието на компонентите по чл. 4 от закона и взаимодействието между тях; 2. факторите по чл. 5 от закона, както и дейностите и/или мерките, включително административните мерки, международни договори, политика, законодателство, включително доклади за прилагане на законодателството в областта на околната среда, планове и програми, които оказват или са в състояние да оказват въздействие върху компонентите на околната среда; 3. състоянието на човешкото здраве и безопасността на хората, доколкото те са или могат да бъдат засегнати от състоянието на компонентите на околната среда или, чрез тези компоненти, от факторите, дейностите или мерките, посочени в т. 2; 4. обекти на културно-историческото наследство, сгради и съоръжения, доколкото те са или могат да бъдат засегнати от състоянието на компонентите на околната среда или, чрез тези компоненти, от факторите, дейностите или мерките, посочени в т. 2; 5. анализ на разходите и ползите и други икономически анализи и допускания, използвани в рамките на мерките и дейностите, посочени в т. 2; 6. емисии, зауствания и други вредни въздействия върху околната среда.

ПОРТАЛ ЗА ОТВОРЕНИ ДАННИ – достъп до публични данни в Република България в отворен и машинночетим формат

ПРОГРАМА ДОСТЪП ДО ИНФОРМАЦИЯ

 

ИНФОРМАЦИЯ, ПРЕДОСТАВЯНА ПОВЕЧЕ ОТ ТРИ ПЪТИ ПО РЕДА НА ЗАКОНА ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ

Информация за съгласувани от директора на РИОСВ – Смолян инвестиционни предложения, планове, проекти и програми.


1. Данни за извършване на процедурите по ОВОС и ЕО са достъпни на следните електронни адреси.

  • Публичен регистър с данни за извършване на процедурите по ОВОС, достъпен на следния електронен адрес: - https://registers.moew.government.bg/ovos /.
  • Публичен регистър с данни за извършване на процедурите по ЕО, достъпен на следния електронен адрес: - https://registers.moew.government.bg/eo/ .

2. Издадените решения по реда на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие са публикувани на интернет страницата на РИОСВ – Смолян, секция „Натура 2000“, подсекция „Решения по оценки за съвместимост“.

3. Издадените писма по реда и условията на чл. 2, ал. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) секция „Натура 2000“, подсекция „Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС“.

4. Списък на процедираните от РИОСВ – Смолян по реда на Глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и чл.31 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) инвестиционни предложения, планове, програми, проекти (ИП/ППП), които попадат в защитени зони

 

 

 

Достъп до обществена информация се предоставя след постъпило в РИОСВ – Смолян писмено заявление или устно запитване.

Заявлението може да бъде подадено и чрез Платформа за достъп до обществена информация по чл. 15в от ЗДОИ.

Заявлението за предоставяне на достъп до обществена информация съдържа: трите имена, съответно наименованието и седалището на заявителя; описание на исканата информация и предпочитаната форма за предоставяне на достъп до исканата информация.

Достъпът до информацията може да се получи в няколко форми:

  • преглед на информацията - оригинал или копие, или чрез публичен общодостъпен регистър;
  • устна справка;
  • копие на материален носител;
  • копие, предоставено по електронен път или интернет адрес, където се съхраняват или са публикувани данните.

Постъпилите заявления за предоставяне на достъп до обществена информация се разглеждат във възможно най-кратък срок, но не по-късно от 14 дни след датата на регистриране. Възможно е удължаване на срока в изрично изброените в закона случаи. За предоставянето или за отказа от предоставянето на достъп до исканата информация се взема решение, за което заявителят се уведомява писмено.

В решението за предоставяне на достъп се посочва:

  • степен на осигурения достъп;
  • срок за осигуряване на достъпа;
  • място за предоставяне на достъпа;
  • форма на предоставяне на достъпа;
  • разходи и основания за определяне на разхода по предоставяне на достъпа.

Основанията за отказ за предоставяне на обществена информация се съдържат в чл. 37 от ЗДОИ и/или чл. 20 от ЗООС. В решението за отказ за предоставяне на достъп до обществена информация задължително се посочват правното и фактическо основание за отказа, датата на приемане на решението и редът за неговото обжалване.

Условията и реда за предоставяне на обществена информация са уредени във Вътрешните правила за условията и реда за достъп до обществена информация в Регионална инспекция по околната среда и водите – Смолян.

 

Предоставянето на наличната първична информация и наличната предварително обработена информация за околната среда се заплаща при условията и реда на ЗДОИ. Разходите по предоставяне на обществена информация се заплащат по нормативи, определени от министъра на финансите (Наредба № Н-1 от 7 март 2022 г. за определяне на нормативи за заплащане на разходите по предоставяне на обществена информация, Обн. ДВ. бр.22 от 18 март 2022г.), като те не могат да надвишават материалните разходи по предоставянето. Във връзка с чл. 30 от ЗООС, компетентните органи предоставят безплатно помежду си налична първична и предварително обработена информация за околната среда, както и на общински администрации.

Заплащането при предоставяне на нарочно обработена информация се договаря за всеки конкретен случай, съгласно чл. 29 от ЗООС.

В ДВ, бр. 22/18.03.2022 г. е обнародвана Наредба № Н-1 на министъра на финансите от 2022 г. за определяне на нормативи за заплащане на разходите по предоставяне на обществена информация. Наредбата е издадена на основание чл.20, ал.2 от ЗДОИ, влиза в сила от 22 март 2022 г. и въвежда следните нормативи за заплащане на разходите по предоставяне на обществена информация:

 

Вид на носителя

Количество

Норматив за разход

Хартия А4

1 лист

0,01 лв.

Хартия А3

1 лист

0,02 лв.

Разход за тонер за едностранно отпечатване на лист хартия А4

1 стр.

0,02 лв.

Разход за тонер за едностранно отпечатване на лист хартия А3

1 стр.

0,04 лв.

CD диск 700 MB

1 бр.

0,26 лв.

DVD диск 4,7 MB

1 бр.

0,30 лв.

DVD диск 8,5 MB

1 бр.

0,67 лв.

USB флаш памет 4 GB

1 бр.

3,46 лв.

USB флаш памет 8 GB

1 бр.

5,72 лв.

USB флаш памет 16 GB

1 бр.

7,93 лв.

USB флаш памет 32 GB

1 бр.

9,47 лв.

 

За предоставяне на нарочно обработена информация заплащането се договаря за всеки конкретен случай (чл.29 от ЗООС). В тези случаи става дума за значителен обем информация, която се обработва допълнително, по заявка на конкретния заявител. За целта се изготвя граждански договор, в който се определят и конкретните условия и заплащане.

 

Заплащане на определените разходи става по един от следните два начина:

 

1. По банков път, като точно се попълни законовото основание за внесената такса. Единната бюджетна сметка на РИОСВ-Смолян е:

Банка ДСК  

IBAN: BG 50 ST SA93003101774301  

BIС код: STSABGSF

 

2. Чрез ПОС терминално устройство разположено в “Център за административно обслужване” на РИОСВ - Смолян.