Плащане чрез ПОС

Плащане на ПОС терминал във фронт офис на инспекцията. Приемане на всички видове транзакции с карти, носещи логата на Visa, Visa Electron, V PAY, MasterCard и Maestro.

Списък на защитените видове от Закона за Биологичното разнообразие

ЗАЩИТЕНИ ВИДОВЕ
Приложение № 3 към чл. 37 от Закона за Биологично разнообразие
(Изм. и доп. - ДВ, бр. 88 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2007 г.)
За видовете, означени със знак (*), се прилагат разпоредбите на чл. 278 в, ал. 4 от Наказателния кодекс.

1. ГРЪБНАЧНИ 1. VERTEBRATES
БОЗАЙНИЦИ MAMMALIA
РАЗРЕД НАСЕКОМОЯДНИ INSECTIVORA
Сем. Таралежи Erinaceidae
Таралеж Erinaceus concolor
Сем. Земеровки Soricidae
Етруска земеровка Suncus etruscus
РАЗРЕД ПРИЛЕПИ CHIROPTERA
Сем. Подковоноси прилепи Rhinolophidae
Средиземноморски подковонос Rhinolophus blasii
Южен подковонос Rhinolophus euryale
Голям подковонос Rhinolophus ferrumequinum
Малък подковонос Rhinolophus hipposideros
Подковонос на Мехели Rhinolophus mehelyi
Сем. Булдогови прилепи Molossidae
Булдогов прилеп Tadarida teniotis
Сем. Гладконоси прилепи Vespertilionidae
Широкоух прилеп Barbastella barbastellus
Северен вечерник Eptesicus nilssoni
Полунощен прилеп Eptesicus serotinus
Савиево прилепче Hypsugo savii
Дългокрил прилеп Miniopterus schreibersi
Алкатоев (бакембардов) нощник Myotis alcathoe
Златист нощник Myotis aurescens
Дългоух нощник Myotis bechsteini
Остроух нощник Myotis blythi
Нощник на Брандт Myotis brandti
Дългопръст нощник Myotis capaccinii
Езерен нощник Myotis dasycneme
Воден нощник Myotis daubentoni
Мустакат нощник Myotis mystacinus
Трицветен нощник Myotis emarginatus
Голям нощник Myotis myotis
Нощник на Натерер Myotis nattereri
Голям вечерник Nyctalus lasiopterus
Малък вечерник Nyctalus leisleri
Ръждив вечерник Nyctalus noctula
Кафяво прилепче Pipistrellus pipistrellus
Малко кафяво прилепче Pipistrellus pygmaeus
Прилеп на Натузий Pipistrellus nathusii
Средиземноморско прилепче Pipistrellus kuhlii
Кафяв дългоух прилеп Plecotus auritus
Сив дългоух прилеп Plecotus austriacus
Двуцветен прилеп Vespertilio murinus
РАЗРЕД ГРИЗАЧИ RODENTIA
Сем. Сънливци Gliridae
Мишевиден сънливец Myomimus roachi
Лешников сънливец Muscardinus avellanarius
Сем. Скачащи мишки Dipodidae
Скачаща (степна) мишка Sicista subtilis
Сем. Хомяци Cricetidae
Добруджански (среден) хомяк Mesocricetus newtoni
Сив (малък) хомяк Cricetulus migratorius
Обикновен (голям) хомяк Cricetus cricetus
РАЗРЕД ХИЩНИЦИ CARNIVORA
Сем. Мечки Ursidae
Кафява мечка Ursus arctos (*)
Сем. Порови Mustelidae
Видра Lutra lutra (*)
Златка Martes martes
Невестулка Mustela nivalis
Степен пор Mustela eversmanni
Пъстър пор Vormela peregusna
Сем. Котки Felidae
Рис Felis lynx (*)
Европейска дива котка Felis silvestris
Сем. Същински тюлени Phocidae
Тюлен монах Monachus monachus (*)
РАЗРЕД ЧИФТОКОПИТНИ ARTIODACTYLA
Сем. Кухороги Bovidae
Дива коза Rupicapra rupicapra (*)
РАЗРЕД КИТОПОДОБНИ CETACEA
Сем. Морски свине Phocoenidae
Муткур (морска свиня) Phocoena phocoena
Сем. Делфини Delphinidae
Делфин Delphinus delphis (*)
Афала Tursiops truncatus (*)
ПТИЦИ AVES
РАЗРЕД ГМУРКАЧОПОДОБНИ GAVIIFORMES
Сем. Гмуркачови Gaviidae
Червеногуш гмуркач Gavia stellata
Черногуш гмуркач Gavia arctica
Черноклюн гмуркач Gavia immer
РАЗРЕД ГМУРЕЦОПОДОБНИ PODICIPEDIFORMES
Сем. Гмурецови Podicipedidae
Ушат гмурец Podiceps auritus
Голям гмурец Podiceps cristatus
Червеноврат гмурец Podiceps grisegena
Черноврат гмурец Podiceps nigricollis
Малък гмурец Tachybaptus ruficollis
РАЗРЕД БУРЕВЕСТНИКОПОДОБНИ PROCELLARIIFORMES
Сем. Буревестникови Procellariidae
Жълтоклюн буревестник Calonectris /Procellaria/ diomedea
Обикновен буревестник Puffinus yelkouan
РАЗРЕД ПЕЛИКАНОПОДОБНИ PELECANIFORMES
Сем. Корморани Phalacrocoracidae
Среден корморан Phalacrocorax aristotelis
Малък корморан Phalacrocorax pygmeus (*)
Сем. Пеликани Pelecanidae
Къдроглав пеликан Pelecanus crispus (*)
Розов пеликан Pelecanus onocrotalus
Сем. Рибоядови Sulidae
Бял рибояд Мorus bassanus
РАЗРЕД ЩЪРКЕЛОПОДОБНИ CICONIIFORMES
Сем. Чаплови Ardeidae
Гривеста чапла Ardeola ralloides
Ръждива чапла Ardea purpurea
Сива чапла Ardea cinerea
Голям воден бик Botaurus stellaris
Биволска чапла Bubulcus ibis
Голяма бяла чапла Egretta alba
Малка бяла чапла Egretta garzetta
Малък воден бик Ixobrychus minutus
Нощна чапла Nycticorax nycticorax
Сем. Щъркелови Ciconiidae
Бял щъркел Ciconia ciconia
Черен щъркел Ciconia nigra
Сем. Ибисови Threskiornithidae
Бяла лопатарка Plаtalea leucorodia
Блестящ ибис Plegadis falcinellus
Сем. Фламингови Phoenicopteridae
Розово фламинго Phoenicopterus ruber
РАЗРЕД ГЪСКОПОДОБНИ ANSERIFORMES
Сем. Патицови Anatidae
Сърпокрила патица Anas falcata
Сива патица Anas strepera
Малка белочела гъска Аnser erythropus
Посевна гъска Аnser fabalis
Сива гъска Аnser аnser
Снежна гъска Аnser caerulescens
Белоока потапница Aythya nyroca
Кафявоглава потапница Aythya ferina
Планинска потапница Aythya marila
Червеногуша гъска Branta ruficollis
Звънарка Bucephala clangula
Ледена потапница Clangula hyemalis
Тундров лебед Cygnus bewickii
Ням лебед Cygnus olor
Поен лебед Cygnus cygnus
Мраморна патица Маrmaronetta angustirostris
Кадифена потапница Мelanitta fusca
Траурна потапница Мelanitta nigra
Малък нирец Mergus albellus
Голям нирец Mergus merganser
Среден нирец Mergus serrator
Червеноклюна потапница Netta rufina
Тръноопашата потапница Oxyura leucocephala
Обикновена гага Somateria mollissima
Ръждив ангъч Тadorna ferruginea (*)
Бял ангъч Тadorna tadorna
РАЗРЕД СОКОЛОПОДОБНИ FALCONIFORMES
Сем. Орли рибари Pandionidae
Орел рибар Pandion haliaetus (*)
Сем. Ястребови Accipitridae
Късопръст ястреб Accipiter brevipes
Голям ястреб Accipiter gentilis
Малък ястреб Accipiter nisus
Черен лешояд Aegypius monachus (*)
Скален орел Aquila chrysaetos
Голям креслив орел Aquila clanga
Кръстат (царски) орел Aquila heliaca
Малък креслив орел Aquila pomarina
Степен орел Aquila rapax
Обикновен мишелов Buteo buteo
Северен мишелов Buteo lagopus
Белоопашат мишелов Buteo rufinus
Орел змияр Circаеtus gallicus
Тръстиков блатар Circus aeruginosus
Полски блатар Circus cyaneus
Степен блатар Circus macrourus
Ливаден блатар Circus pygargus
Пепелява каня Elanus caeruleus
Брадат лешояд Gypaetus barbatus (*)
Белоглав лешояд Gyps fulvus (*)
Белоопашат морски орел Haliaeetus albicilla (*)
Ястребов орел Hieraaetus fasciatus
Малък орел Hieraaetus pennatus
Черна каня Milvus migrans
Червена каня Milvus milvus
Египетски лешояд Neophron percnopterus
Осояд Pernis apivorus
Сем. Соколови Falconidae
Далматински сокол Falco biarmicus (*)
Ловен сокол Falco cherrug (*)
Малък сокол Falco columbarius
Средиземноморски сокол Falco eleonorae
Белошипа ветрушка Falco naumanni
Сокол скитник Falco peregrinus (*)
Орко Falco subbuteo
Черношипа ветрушка (Керкенез) Falco tinnunculus
Вечерна ветрушка Falco vespertinus
РАЗРЕД КОКОШОПОДОБНИ GALLIFORMES
Сем. Фазанови Phasianidae
Лещарка Bonasa bonasia
РАЗРЕД ЖЕРАВОПОДОБНИ GRUIFORMES
Сем. Жеравови Gruidae
Момин жерав Anthropoides virgo
Сив жерав Grus grus
Сем. Дърдавцови Rallidae
Ливаден дърдавец Crex crex (*)
Зеленоножка Gallinula chloropus
Голяма пъструшка Porzana porzana
Средна пъструшка Porzana parva
Малка пъструшка Porzana pusilla
Воден дърдавец Rallus aquaticus
Сем. Дроплови Otididae
Дропла Otis tarda
Стрепет Tetrax tetrax
РАЗРЕД ДЪЖДОСВИРЦОПОДОБНИ CHARADRIIFORMES
Сем. Туриликови Burhinidae
Турилик Burhinus oedicnemus
Сем. Дъждосвирцови Charadriidae
Каменообръщач Arenaria interpres
Морски дъждосвирец Charadrius alexandrinus
Речен дъждосвирец Charadrius dubius
Пясъчен дъждосвирец Charadrius hiaticula
Планински дъждосвирец Eudromias morinellus
Шипокрила калугерица Haplopterus spinosus
Златистопер дъждосвирец Pluvialis apricaria
Сребристопер дъждосвирец Pluvialis squatarola
Обикновена калугерица Vanellus vanellus
Белоопашата калугерица Vanellus leucurus
Сем. Стридоядови Haematopididae
Стридояд Haematopus ostralegus
Сем. Бекасови Scolopacidae
Късокрил кюкавец Actitis hypoleucos
Трипръст брегобегач Calidris alba
Тъмногръд брегобегач Calidris alpina
Голям брегобегач Calidris canutus
Кривоклюн брегобегач Calidris ferruginea
Малък брегобегач Calidris minuta
Сив брегобегач Calidris temminckii
Голяма бекасина Gallinago media
Плоскоклюн блатобегач Limicola falcinellus
Черноопашат крайбрежен бекас Limosa limosa
Пъстроопашат крайбрежен бекас Limosa lapponica
Малка бекасина Lymnocryptes minimus
Голям свирец Numenius arquata
Малък свирец Numenius phaeopus
Тънкоклюн свирец Numenius tenuirostris
Бойник Philomachus pugnax
Голям червеноног водобегач Tringa erythropus
Малък горски водобегач Tringa glareola
Голям зеленоног водобегач Tringa nebularia
Голям горски водобегач Tringa ochropus
Малък зеленоног водобегач Tringa stagnatilis
Малък червеноног водобегач Tringa totanus
Жълтокрак брегобегач Xenus cinereus
Сем. Саблеклюнови Recurvirostridae
Кокилобегач Himantopus himantopus
Саблеклюн Recurvirostra avosetta
Сем. Листоногови Phalaropodidae
Тънкоклюн листоног Phalaropus lobatus
Плоскоклюн листоног Phalaropus fulicarius
Сем. Огърличникови Glareolidae
Кафявокрил огърличник Glareola pratincola
Чернокрил огърличник Glareola nordmanni
Сем. Чайкови Lariidae
Белобуза рибарка Chlidonias hybridus
Белокрила рибарка Chlidonias leucopterus
Черна рибарка Chlidonias niger
Дебелоклюна рибарка Geochelidon nilotica
Чайка буревестница Larus canus
Малка черногърба чайка Larus fuscus
Дългоклюна чайка Larus genei
Голяма черногърба чайка Larus marinus
Малка черноглава чайка Larus melanocephalus
Малка чайка Larus minutus
Речна чайка Larus ridibundus
Трипръста чайка Rissa tridactyla
Белочела рибарка Sterna albifrons
Каспийска рибарка Sterna caspia
Речна рибарка Sterna hirundo
Гривеста рибарка Sterna sandvicensis
Полярна рибарка Sterna paradisaea
Сем. Морелетникови Stercorariudae
Голям морелетник Stercorarius pomarinus
Среден морелетник Stercorarius parasiticus
РАЗРЕД ГЪЛЪБОПОДОБНИ COLUMBIFORMES
Сем. Пустинаркови Pteroclididae
Пухопръста пустинарка Syrrhaptes paradoxus
Сем. Гълъбови Columbidae
Див скален гълъб Columba livia livia
Гълъб хралупар Columba oenas
РАЗРЕД КУКУВИЦОПОДОБНИ CUCULIFORMES
Сем. Кукувицови Cuculidae
Качулата кукувица Clamator glandarius
Обикновена кукувица Cuculus canorus
РАЗРЕД СОВОПОДОБНИ STIGIFORMES
Сем. Забулени сови Tytonidae
Забулена сова Tyto alba
Сем. Същински сови Strigidae
Пернатонога кукумявка Aegolius funereus
Горска ушата сова Asio otus
Блатна сова Asio flammeus
Домашна кукумявка Athene noctua
Бухал Bubo bubo
Врабчова кукумявка Glaucidium passerinum
Снежна сова Nyctea scandiaca
Чухал Otus scops
Горска улулица Strix aluco
Уралска улулица Strix uralensis
Ястребова сова Surnia ulula
РАЗРЕД КОЗОДОЕПОДОБНИ CAPRIMULGIFORMES
Сем. Козодоеви Caprimulgidae
Козодой Caprimulgus europaeus
РАЗРЕД БЪРЗОЛЕТОПОДОБНИ APODIFORMES
Сем. Бързолетови Apodidae
Черен бързолет Apus apus
Алпийски бързолет Apus melba
Блед бързолет Apus pallidus
РАЗРЕД СИНЯВИЦОПОДОБНИ CORACIIFORMES
Сем. Земеродни рибарчета Alcedinidae
Земеродно рибарче Alcedo atthis
Сем. Синявицови Coraciidae
Синявица Coracias garrulus
Сем. Пчелоядови Мeropidae
Зелен пчелояд Merops persicus
Сем. Папунякови Upopidae
Папуняк Upupa epops
РАЗРЕД КЪЛВАЧОПОДОБНИ PICIFORMES
Сем. Кълвачови Picidae
Черен кълвач Dryocopus martius
Голям пъстър кълвач Dendrocopos major
Сирийски пъстър кълвач Dendrocopos syriacus
Среден пъстър кълвач Dendrocopos medius
Белогръб кълвач Dendrocopos leucotos
Малък пъстър кълвач Dendrocopos minor
Въртошийка Jynx torquilla
Трипръст кълвач Picoides tridactylus
Сив кълвач Picus canus
Зелен кълвач Picus viridis
РАЗРЕД ВРАБЧОПОДОБНИ PASSERIFORMES
Сем. Чучулигови Alaudidae
Полска чучулига Alauda arvensis
Късопръста чучулига Calandrella brachydactyla
Сива чучулига Calandrella rufescens
Балканска чучулига Eremophila alpestris
Качулата чучулига Galerida cristata
Горска чучулига Lullula arborea
Дебелоклюна чучулига Melanocorypha calandra
Белокрила чучулига Melanocorypha leucoptera
Сем. Лястовицови Hirundinidae
Градска лястовица Delichon urbica
Селска лястовица Hirundo rustica
Червенокръста лястовица Hirundo daurica
Скална лястовица Ptyonoprogne rupestris
Брегова лястовица Riparia riparia
Сем. Стърчиопашкови Motacillidae
Полска бъбрица Anthus campestris
Горска бъбрица Anthus trivialis
Ливадна бъбрица Anthus pratensis
Тундрова бъбрица Anthus cervinus
Планинска бъбрица Anthus spinoletta
Лимонена стърчиопашка Motacilla citreola
Жълта стърчиопашка Motacilla flava
Планинска стърчиопашка Motacilla cinerea
Бяла стърчиопашка Motacilla alba
Сем. Копринаркови Bombycillidae
Копринарка Bombycilla garrulus
Сем. Водни косове Cinclidae
Воден кос Cinclus cinclus
Сем. Орехчета Troglodytidae
Орехче Troglodytes troglodytes
Сем. Завирушкови Prunellidae
Сивогуша завирушка Prunella modularis
Пъстрогуша завирушка Prunella collaris
Сем. Дроздови Turdidae
Трънковче Cercotrichas galactotes
Червеногръдка Erithacus rubecula
Северен славей Luscinia luscinia
Южен славей Luscinia megarhynchos
Синьогушка Luscinia svecica
Пъстър скален дрозд Monticola saxatilis
Син скален дрозд Monticola solitarius
Пустинно каменарче Oenanathe deserti
Скално каменарче Oenanthe finschii
Испанско каменарче Oenanthe hispanica
Ориенталско каменарче Oenanthe isabellina
Черно каменарче Oenanthe leucura
Сиво каменарче Oenanthe oenanthe
Черногърбо каменарче Oenanthe pleschanka
Домашна червеноопашка Phoenicurus ochruros
Градинска червеноопашка Phoenicurus phoenicurus
Ръждивогушо ливадарче Saxicola rubetra
Черногушо ливадарче Saxicola torquata
Белогуш дрозд Turdus torquatus
Кос Turdus merula
Черногуш дрозд Turdus ruficollis
Хвойнов дрозд Turdus pilaris
Поен дрозд Turdus philomelos
Беловежд дрозд Turdus iliacus
Имелов дрозд Turdus viscivorus
Сем. Коприварчеви Sylviidae
Индийско шаварче Acrocephalus agricola
Тръстиково шаварче Acrocephalus arundinaceus
Градинско шаварче Acrocephalus dumetorum
Мустакато шаварче Acrocephalus melanopogon
Водно шаварче Acrocephalus paludicola
Мочурно шаварче Acrocephalus palustris
Крайбрежно шаварче Acrocephalus schoenobaenus
Блатно шаварче Acrocephalus scirpaceus
Свилено шаварче Cettia cetti
Пъстроопашато шаварче Cisticola juncidis
Малък маслинов присмехулник Hippolais pallida
Голям маслинов присмехулник Hippolais olivetorum
Градински присмехулник Hippolais icterina
Полски цвъркач Locustella naevia
Речен цвъркач Locustella fluviatilis
Тръстиков цвъркач Locustella luscinioides
Планински певец Phylloscopus bonelli
Жълтоглав певец Phylloscopus proregullus
Буков певец Phylloscopus sibilatrix
Елов певец Phylloscopus collybita
Брезов певец Phylloscopus trochilus
Червеногушо коприварче Sylvia cantillans
Малко черноглаво коприварче Sylvia melanocephala
Орфеево коприварче Sylvia hortensis
Ястребогушо коприварче Sylvia nisoria
Малко белогушо коприварче Sylvia curruca
Голямо белогушо коприварче Sylvia communis
Градинско коприварче Sylvia borin
Голямо черноглаво коприварче Sylvia atricapilla
Черногушо коприварче Sylvia rueppelli
Жълтоглаво кралче Regulus regulus
Червеноглаво кралче Regulus ignicapillus
Сем. Мухоловкови Muscicapidae
Сива мухоловка Muscicapa striata
Червеногуша мухоловка Ficedula parva
Беловрата мухоловка Ficedula albicollis
Полубеловрата мухоловка Ficedula semitorquata
Жалобна мухоловка Ficedula hypoleuca
Сем. Мустакати синигери Timaliidae
Мустакат синигер Panurus biarmicus
Сем. Дългоопашати синигери Aegithalidae
Дългоопашат синигер Aegithalos caudatus
Сем. Синигерови Paridae
Лъскавоглав синигер Parus palustris
Жалобен синигер Parus lugubris
Матовоглав синигер Parus montanus
Качулат синигер Parus cristatus
Черен синигер Parus ater
Син синигер Parus caeruleus
Голям синигер Parus major
Сем. Зидаркови Sittidae
Горска зидарка Sitta europaea
Скална зидарка Sitta neumayer
Сем. Скалолазкови Tichodromadidae
Скалолазка Tichodroma muraria
Сем. Дърволазкови Certhiidae
Горска дърволазка Certhia familiaris
Градинска дърволазка Certhia brachydactyla
Сем. Торбогнезди синигери Remizidae
Торбогнезд синигер Remiz pendulinus
Сем. Авлигови Oriolidae
Авлига Oriolus oriolus
Сем. Сврачкови Laniidae
Червеногърба сврачка Lanius collurio
Черночела сврачка Lanius minor
Сива сврачка Lanius excubitor
Червеноглава сврачка Lanius senator
Белочела сврачка Lanius nubicus
Сем. Вранови Corvidae
Гарван Corvus corax
Сокерица Nucifraga caryocatactes
Жълтоклюна гарга Pyrrhocorax graculus
Сем. Скорцови Sturnidae
Розов скорец Sturnus roseus
Сем. Тъкачови Ploceidae
Снежна чинка Montifringilla nivalis
Испанско врабче Passer hispaniolensis
Полско врабче Passer montanus
Скално врабче Petronia petronia
Сем. Чинкови Fringillidae
Обикновено конопарче Carduelis cannabina
Щиглец Carduelis carduelis
Зеленика Carduelis chloris
Брезова скатия Carduelis flammea
Жълтоклюно конопарче Carduelis flavirostris
Елшова скатия Carduelis spinus
Червена чинка Carpodacus erythrinus
Черешарка Coccothraustes coccothraustes
Обикновена чинка Fringilla coelebs
Планинска чинка Fringilla montifringilla
Кръсточовка Loxia curvirostra
Червенушка Pyrrhula pyrrhula
Диво канарче Serinus serinus
Сем. Овесаркови Emberizidae
Лапландска овесарка Calcarius lapponicus
Белоглава овесарка Emberiza leucocephalos
Жълта овесарка Emberiza citrinella
Зеленогуша овесарка Emberiza cirlus
Сивоглава овесарка Emberiza cia
Градинска овесарка Emberiza hortulana
Белогуша овесарка Emberiza rustica
Малка овесарка Emberiza pusilla
Тръстикова овесарка Emberiza schoeniclus
Черноглава овесарка Emberiza melanocephala
Сива овесарка Miliaria calandra
Снежна овесарка Plectrophenax nivalis
ВЛЕЧУГИ REPTILIA
РАЗРЕД КОСТЕНУРКИ CHELONIA (TESTUDINES)
Сем. Морски костенурки Cheloniidae
Зелена морска костенурка Chelonia mydas
Карета Caretta caretta
Сем. Сухоземни костенурки Testudinidae
Шипобедрена костенурка Testudo graeca
Шипоопашата костенурка Testudo hermanni (*)
Сем. Блатни костенурки Emydidae
Обикновена блатна костенурка Emys orbicularis
Южна блатна костенурка Mauremys rivulata (Mauremis caspica rivulata)
РАЗРЕД ГУЩЕРИ LACERTILIA (SAURIA)
Сем. Сцинкови гущери Scincidae
Късокрак гущер Ablepharus kitaibeli
Сем. Гущери Lacertidae
Ливаден гущер Lacerta agilis
Ивичест гущер Lacerta trilineata
Зелен гущер Lacerta viridis
Живороден гущер Lacerta vivipara (Zootoca vivipara)
Змиеок гущер Ophisops elegans
Македонски гущер Podarcis erhardii
Стенен гущер Podarcis muralis
Кримски гущер Podarcis taurica
Сем. Гекони Gekkonidae
Нощен гущер (гекон) Cyrtopodion kotschyi (Gymnodactylus kotschyi)
Сем. Слепоци Anguidae
Слепок Anguis fragilis
Жълтокоремен гущер Ophisaurus apodus
РАЗРЕД ЗМИИ OPHIDIA
Сем. Червейници Typhlopidae
Змия червейница Typhlops vermicularis
Сем. Бои Boidae
Змия пясъчница Eryx jaculus
Сем. Смокове Colubridae
Тънък стрелец Coluber najadum (Platyceps najadum)
Смок-стрелец (Синурник) Coluber caspius (Coluber jugularis caspius)
Черноврата стрелушка Coluber rubriceps (Platyceps collaris) (*)
Медянка Coronella austriaca
Леопардов смок Elaphe situla (Zamenis situla) (*)
Ивичест смок Elaphe quatuorlineata
Пъстър смок Elaphe sauromates
Смок мишкар Elaphe longissima (Zamenis longissimus)
Вдлъбнаточел смок Malpolon monspessulanus
Сива водна змия Natrix tessellata
Котешка змия Telescopus fallax
Сем. Отровници Viperidae
Пепелянка Vipera ammodytes
Остромуцунеста усойница Vipera ursinii
ЗЕМНОВОДНИ AMPHIBIA
РАЗРЕД ОПАШАТИ CAUDATA
Сем. Саламандрови Salamandridae
Дъждовник Salamandra salamandra
Алпийски тритон Triturus alpestris
Гребенест тритон Triturus cristatus
Италиански тритон Triturus carnifex (Triturus cristatus carnifex)
Добруджански тритон Triturus dobrogicus
Голям гребенест тритон Triturus karelinii (Triturus cristatus karelinii)
Обикновен (малък) тритон Triturus vulgaris
РАЗРЕД БЕЗОПАШАТИ ANURA
Сем. Крастави жаби Bufonidae
Зелена крастава жаба Bufo viridis
Кафява крастава жаба Bufo bufo
Сем. Кръглоезичести жаби Discoglossidae
Червенокоремна бумка Bombina bombina
Жълтокоремна бумка Bombina variegata
Сем. Жаби дървесници Hylidae
Жаба дървесница Hyla arborea
Сем. Чесновници Pelobatidae
Обикновена чесновница Pelobates fuscus
Балканска чесновница Pelobates syriacus balcanicus
Сем. Водни жаби Ranidae
Гръцка дългокрака жаба Rana graeca
РИБИ PISCES
РАЗРЕД ЕСЕТРОПОДОБНИ ACIPENSERIFORMES
Шип Acipenser nudiventris
Немска есетра Acipenser sturio
РАЗРЕД КОСТУРОПОДОБНИ PERCIFORMES
Сем. Костурови Percidae
Високотел бибан Gymnocephalus baloni
2. БЕЗГРЪБНАЧНИ 2. INVERTEBRATES
ТИП ЧЛЕНЕСТОНОГИ ARTHRODOPA
КЛАС НАСЕКОМИ INSECTA
РАЗРЕД ВОДНИ КОНЧЕТА ODONATA
Сем. Гомфиди Gomphidae
Офиогомфус Ophiogomphus cecilia
Сем. Кордулегастриди Cordulegastridae
Кордулегастер Cordulegaster heros
Сем. Кобилички, либелулиди Libellulidae
Леукориния Leucorrhinia pectoralis
РАЗРЕД ПРАВОКРИЛИ ORTHOPTERA
Сем. Обикновени дългопипални скакалци Tettigoniidae
Малка сага Saga pedo
Сем. Катантопиди Catantopidae
Одонтоподизма Odontopodisma rubripes
Обикновен паракалоптенус Paracaloptenus caloptenoides
РАЗРЕД ТВЪРДОКРИЛИ COLEOPTERA
Сем. Бръмбари бегачи Carabidae
Карабус Carabus hungaricus
Карабус Carabus variolosus
Бръмбар рогач Lucanus cervus
Алпийска розалия Rosalia alpina
Сем. Листороги, торни бръмбари Scarabaeidae
Осмодерма Osmoderma eremita
Сем. Сечковци Cerambycidae
Обикновен сечко Cerambyx cerdo
РАЗРЕД ПЕПЕРУДИ LEPIDOPTERA
  Papilionidae
Аполон червен Parnassius apolo
Черен аполон Parnassius mnemosyne
Зеринция Zerynthia polyxena
Сем. Белянки Pieridae
Лептидеа Leptidea morsei
Балканска жълтушка Colias balcanica
Жълтушка Colias myrmidone
Сем. Синевки Lycaenidae
Лицена Lycaena dispar
Полиоматус Polyommatus eroides
Гигантска синевка Maculinea arion
Макулинеа Maculinea nausithous
Сем. Многоцветници Nymphalidae
Родопска кадифянка Erebia rhodopensis
Сатирче Coenonympha oedipus
Апатура Apatura metis
Хидриас Hypodryas maturna (Euphydryas maturna)
Лофигна Lophinga achine
Бяло-v Nymphalis vaualbum
Сем. Лазиокампиди Lasiocampidae
Торбогнездница Eriogaster catax
Сем. Педомерки Geometriade
Лигниоптера Lignyoptera fumidaria
Сем. Вечерници Sphingidae
Прозерпина Psoserpinus proserpina
  Noctuidae
  Dioszeghyana schmidtii
  Saturniidae
Розово нощно пауново око Perisomena caesigema
РАЗРЕД ЦИПОКРИЛИ HYMENOPTERA
Сем. Мравки Formicidae
Червена горска мравка Formica rufa
ТИП МЕКОТЕЛИ MOLLUSCA
КЛАС ОХЛЮВИ GASTROPODA
РАЗРЕД ДРЕВНИ ГАСТРОПОДИ ARCHAEOGASTROPODA
Сем. Неритиди Neritidae
Ивичест теодоксус Theodoxus transversalis
РАЗРЕД ВОДНИ БЕЛОДРОБНИ ОХЛЮВИ BASOMMATOPHORA
Сем. Планорбиди Planorbidae
Анизус Anisus vorticulus
КЛАС МИДИ BIVALVIA
Сем. Бисерни миди Unionoidae
Бисерна мида Unio crassus
3. РАСТЕНИЯ PLANTЕS
ОТДЕЛ ПЛАУНООБРАЗНИ LICOPODIOPHYTA
Сем. Шилолистни Isoetaceae
Езерен шилолист Isoetes lacustris
Сем. Плаунови Lycopodiaceae
Алпийски дифазиаструм Diphasiastrum alpinum
Сплескан дифазиаструм Diphasiastrum complanatum
Блатна ликоподиела Lycopodiella inundata (Lepidotis inundata)
ОТДЕЛ ПАПРАТОВИДНИ POLYPODIOPHYTA (PTERIDOPHYTA)
Сем. Адиантови Adiantaceae
Венерин косъм Adiantum capillus-veneris
Сем. Изтравничеви Aspleniaceae
Клиновидно изтравниче Asplenium cuneifolium
Люспесто изтравниче Asplenium lepidum
Сем. Скритолинейникови Cryptogrammaceae
Къдрав скритолинейник Cryptogramma crispa
Сем. Дриоптерисови Dryopteridaceae
Алпийска крехка папрат Cystopteris alpina
Вилариев дриоптерис Dryopteris villarii
Сем. Разковничеви Marsileaceae
Четирилистно разковниче Marsilea quadrifolia
Сем. Змийскоезикови Ophioglossaceae
Лайкова лунна папрат Botrychium matricariifolium
Сем. Царскопапратови Osmundaceae
Царска папрат Osmunda regalis
Сем. Многоножкови Polypodiaceae
Камбрийска сладка папрат Polypodium cambricum ( P. australe)
Сем. Лейкови Salviniaceae
Плаваща лейка Salvinia natans
Сем. Синоптеридови Sinopteridaceae
Персийски крайспорник Cheilanthes persica
Сем. Телиптеридови Thelypteridaceae
Блатен телиптерис Thelypteris palustris
ОТДЕЛ ГОЛОСЕМЕННИ PINOPHYTA
Сем. Кипарисови Cupressaceae
Дървовидна хвойна Juniperus excelsa
Казашка хвойна Juniperus sabina
Сем. Ефедрови Ephedraceae
Катерлива ефедра Ephedra campylopoda
Обикновена ефедра Ephedra distachya
Сем. Борови Pinaceae
Калабрийски бор Pinus brutia
Сем. Тисови Taxaceae
Обикновен тис Taxus baccata
ОТДЕЛ ПОКРИТОСЕМЕННИ MAGNOLIOPHYTA (ANGIOSPERMAE)
Сем. Страшникови Acanthaceae
Бодлив страшник Acanthus spinosus
Сем. Кленови Aceraceae
Визианов клен Acer heldreichii ssp. visianii
Сем. Лаваницови Alismataceae
Парнасиева калдезия Caldesia parnasifolia
Сем. Кокичеви Amarylidaceae
Елвезиево кокиче Galanthus elwesii
Снежно кокиче Galanthus nivalis
Пясъчна лилия Pancratium maritimum
Сем. Сенникоцветни Apiaceae (Umbeliferae)
Възлоцветна целина Apium nodiflorum
Пълзяща целина Apium repens
Крайбрежен астродаукус Astrodaucus littoralis
Буниум Bunium ferulaceum
Дълголистна урока Bupleurum longifolium
Лютиковидна урока Bupleurum ranunculoides
Алпийски кахрис Cachrys alpina
Отровна цикута Cicuta virosa
Приморски ветрогон Eryngium maritimum
Дланевидолистен ветрогон Eryngium palmatum
Източна тимянка Ferula orientalis
Архангеликов лазерпициум Laserpitium archangelica
Странджански воден морач Oenanthe tenuifolia
Широколистен опопанакс Opopanax hironium ssp. bulgaricum
Жлезиствлакнест пащърнак Pastinaca argyrophylla
Блатна самодивска трева Peucedanum palustre
Руска самодивска трева Peucedanum ruthenicum
Австрийски плеуроспермум Pleurospermum austriacum
Ферулов прангос Prangos ferulacea
Български порезник Seseli bulgaricum
Дегенов порезник Seseli degenii
Теснолистен ручейник Sium sisarum
Морковидна стефанофия Stefanoffia daucoides
Синкава триния Trinia glauca ssp. carniolica
Тургениопсис Turgeniopsis foeniculacea
Сем. Тойнови Apocynaceae
Синя тойна Trachomitum venetum
Сем. Джелови Aquifoliaceae
Обикновен джел Ilex aquifolium
Колхидски джел Ilex colchica
Сем. Змиярникови Araceae
Блатен аир Acorus calamus
Алпийски змиярник Arum alpinum
Обикновен дракункулус Dracunculus vulgaris
Сем. Копитникови Aristolochiaceae
Кръглолистна вълча ябълка Aristolochia rotunda
Сем. Сложноцветни Asteraceae
Урумов равнец Achillea kotschyi (Achillea urumoffii)
Прилегналовлакнест равнец Achillea leptophylla
Бледожълт равнец Achillea ochroleuca
Тракийски равнец Achillea thracica
Сребристовлакнесто подрумиче Anthemis argyrophylla
Йорданово подрумиче Anthemis jordanovii
Оранжево подрумиче Anthemis gaudium-solis
Едрокошничесто подрумиче Anthemis macrantha
Рилско подрумиче Anthemis orbelica
Борисово подрумиче Anthemis regis-borisii
Влакнесто подрумиче Anthemis rumelica
Иваново подрумиче Anthemis sancti-johanis
Стрибърново подрумиче Anthemis stribrnyi
Плосколюспесто подрумиче Anthemis virescens
Храстовиден пелин Artemisia chamaemelifolia
Тъмнолюспест пелин Artemisia eriantha
Тънкожилест пелин Artemisia lerchiana
Светлолюспест пелин Artemisia pedemontana
Родопски магарешки бодил Carduus rhodopaeus (C. adpressus ssp. rhodopaeus)
Тракийски магарешки бодил Carduus thracicus
Ахтарова метличина Centaurea achtarovii
Пясъчна метличина Centaurea arenaria
Тъмнопурпурна метличина Centaurea atropurpurea
Волска метличина Centaurea bovina
Нежна метличина Centaurea gracilenta
Имануелова метличина Centaurea immanuelis-loewii
Дребна метличина Centaurea inermis
Янкева метличина Centaurea jankae
Кернерова метличина Centaurea kernerana
Пиринска метличина Centaurea mannagetae ssp. pirinica
Маршалова метличина Centaurea marshaliana
Черна метличина Centaurea nigrescens
Парилска метличина Centaurea parilica
Пихлерова метличина Centaurea pichleri
Лъжливопазвена метличина Centaurea pseudoaxillaris
Румелийска метличина Centaurea rumelica
Скална метличина Centaurea rupestris
Вагеницова метличина Centaurea wagenitziana
Урумов кривец Chondrilla urumoffii
Българска паламида Cirsium bulgaricum
Панчичева цицербита Cicerbita pancicii
Крилатолистна цицербита Cicerbita plumieri
Стоянова паламида Cirsium stojanovii
Битинска дрипавка Crepis bithynica
Шахтова дрипавка Crepis schachtii
Стоянова дрипавка Crepis stojanovii
Леплива дитрихия (лепкав оман) Dittrichia viscosa (IInula viscosa)
Вихренска злолетница Erigeron vichrensis
Планински жълт смил Helichrysum plicatum
Белоградчишка рунянка Hieracium belogradcense
Елиптичнолистен оман Inula spiraeifolia
Ледебуров миск Jurinea ledebourii
Бодлив миск Jurinea tzar-ferdinandii
Татарска салата Lactuca tatarica
Еделвайс Leontopodium alpinum
Клинолистен див тютюн Ligularia glauca
Сибирски див тютюн Ligularia sibirica
Дългободилест онопордум Onopordon bracteatum
Морски отантус Otanthus maritimus
Бодлив паленис Pallenis spinosa
Пиринска чобанка Petasites kablikianus
Горчивчева рейхардия Reichardia picroides
Безцветна саусуреа Saussurea discolor
Дребноцветен кокеш Scorzonera parviflora
Субалпийски спореж Senecio subalpinus
Български сърпец Serratula bulgarica
Блатен спореж Sonchus palustris
Вълнеста козя брада Tragopogon floccosus
Стрибърнова козя брада Tragopogon stribrnyi
Пикровиден уроспермум Urospermum picroides
Сем. Киселтрънови Berberidaceae
Епимедиум Epimedium pubigerum
Сем. Грапаволистни Boraginacerae
Йорданова айважива Alkanna jordanovii
Стрибърнова айважива Alkanna stribrnyi
Синя айважива Alkanna tinctoria
Давидово винче Anchusa davidovii
Гмелиново винче Anchusa gmelinii
Македонско винче Anchusa macedonica
Дългостълбчесто винче Anchusa stylosa
Веленовскиево винче Anchusa velenovskyi
Сибирска аргузия Argusia sibirica
Жлезиста белоочица Buglossoides glandulosa
Гололистна наумка Cynoglossum germanicum
Кръгла наумка Cynoglossum rotatum
Червено усойниче Echium russicum
Родопско омразниче Onosma rhodopaea
Сем. Кръстоцветни Brassicaceae (Cruciferae)
Арабска етионема Aethionema arabicum
Борзеанов игловръх Alyssum borzaeanum
Пирински игловръх Alyssum cuneifolium ssp. pirinicum
Орбелийски игловръх Alyssum orbelicum
Стрибърнов игловръх Alyssum stribrnyi
Хълмова гъшарка Arabis collina
Пиринска гъшарка Arabis ferdinandi-coburgii
Скална гъшарка Arabis nova
Грациозна аубриета Aubrieta gracilis ssp. Scardica
Черноморска ауриния Aurinia uechtritziana (Lepidotrichum uechtritzianum)
Пиринско зеле Brassica nivalis ssp. jordanoffii
Тракийска овчарска торбичка Capsella thracica
Дребноцветна горва Cardamine parviflora
Пензешова горва Cardamine penzesii
Татарско диво зеле Crambe tataria
Балканска рупа Draba korabensis
Качулата боянка Erysimum comatum
Четириръбеста боянка Erysimum quadrangulum (Syrenia cana auct.)
Алиботушка боянка Erysimum slavjankae
Горски вечерник Hesperis sylvestris
Балкански вечерник Hesperis theophrasti
Полегнал многосеменник Hymenolobus procumbens (Hornungia procumbens)
Скален иберис Iberis saxatilis
Ъглолистна малколмия Malcolmia orsiniana ssp. angulifolia
Сръбска малколмия Malcolmia sеrbica
Дребна марезия Maresia nana
Ароматна матиола Matthiola odoratissima
Алпийско притцелаго Pritzelago alpina ssp. brevicaulis (Hutchinsia alpina)
Дьорфлерова шиверекия Schivereckia doerfleri
Изменчива мъдрица Sisymbrium polymorphum
Водна шилолистка Subularia aquatica
Сем. Дренчеви Callitrichaceae
Крайморско дренче Callitrichae brutia
Сем. Камбанкови Campanulaceae
Евксинска камбанка Campanula euxina
Йорданова камбанка Campanula jordanovii
Вълнеста камбанка Campanula lanata
Широколистна камбанка Campanula latifolia
Орфанийска камбанка Campanula orphаnidea (Petkovia orphanidea)
Трансилванска камбанка Campanula transsilvanica
Променливоцветна камбанка Campanula versicolor
Сръбски едрайант Edraianthus serbicus
Българско вятърче Jasone bulgarica
Румелийски трахелиум Trachelium rumelianum (T. jacquinii)
Сем. Капаридови Capparidaceae
Сераделовидно клеоме Cleome ornithopodioides
Сем. Бъзови Caprifoliaceae
Дебърски бъз Sambucus deborensis
Сем. Карамфилови Caryophyllaceae
Ресничеста песъчарка Arenaria ciliata
Критска песъчарка Arenaria cretica
Азиатска песъчарка Arenaria gypsophylloides
Пиринска песъчарка Arenaria pirinica
Родопска песъчарка Arenaria rhodopaea
Твърдолистна песъчарка Arenaria rigida
Картузиански карамфил Dianthus carthusianorum
Унгарски карамфил Dianthus kladovanus (D. pontederae ssp. kladovanus)
Дреновски карамфил Dianthus drenowskyanus
Картъловиден карамфил Dianthus nardiformis
Бледоцветен карамфил Dianthus pallidiflorus
Стрибърнов карамфил Dianthus stribrnyi
Урумов карамфил Dianthus urumoffii
Текирска мишорка Gypsophylla tekirae
Тройновилужна мишорка Gypsophylla trichotoma
Дилянова мишовка Minuartia diljanae
Румелийска мишовка Minuartia rumelica
Стоянова мишовка Minuartia stojanovii
Янкева кутявка Moehringia jankae
Алпийска мантийка Petrorhagia alpina
Тесалска мантийка Petrorhagia thessala
Странджанско сапунче Saponaria stranjensis
Алпийско плюскавиче Silene alpina
Калиакренско плюскавиче Silene caliacrae
Критско плюскавиче Silene cretica
Черноморско плюскавиче Silene euxina
Гръцко плюскавиче Silene graeca
Лидиево плюскавиче Silene lydia
Велчево плюскавиче Silene velcevii
Сем. Лободови Chenopodiaceae
Влакнеста басия Bassia hirsuta
Обикновено халимионе Halimione pedunculata
Тученичево халимионе Halimione portulacoides
Петросимония Petrosimonia brachiata
Разнолистна суеда Sueda heterophylla
Сем. Лавданови Cistaceae
Тамянка Cistus salvifolius
Сем. Поветицови Convolvulaceae
Дребно чадърче Calystegia soldanella
Нежна поветица Convolvulus althaeoides (C. elegantissimum)
Парнаска поветица Convolvulus boissieri ssp. parnassicus (C. compactus)
Зюндерманова поветица Convolvulus boissieri ssp. suendermannii
  (C. suendermannii)
Копринестовлакнеста поветица Convolvulus holosericeus
Теснолистна поветица Convolvulus lineatus
Персийска поветица Convolvulus persicus
Критска креса Cressa cretica
Сем. Дебелецови Crassulaceae
Дебелолист Crassula tillaea
Розов златовръх Rhodiola rosea
Костова тлъстига Sedum kostovi
Магеланска тлъстига Sedum magellense
Стефчова тлъстига Sedum stefco
Черноколева тлъстига Sedum tschernokolevii
Цоликоферова тлъстига Sedum zollikoferi
Четинест дебелец Sempervivum ciliosum
Сем. Острицови Cyperaceae
Карниолска блатница Eleocharis carniolica
Сем. Лугачкови Dipsacaceae
Византийско червеноглавче Knautia byzantina
Динарско червеноглавче Knautia dinarica
Сем. Росянкови Droseraceae
Жлезиста алдрованда Aldrovanda vesiculosa
Кръглолистна росянка Drosera rotundifolia
Сем. Миризливовърбови Elaeagnaceae
Облепиха Hippophae rhamnoides
Сем. Наводникови Elatinaceae
Прешленолистен наводник Elatine alsinastrum
Тритичинков наводник Elatine triandra
Сем. Емпетрови Empetraceae
Черен емпетрум Empetrum nigrum
Сем. Пиренови Ericaceae
Гола кумарка Arbutus andrachne
Жлезиста кумарка Arbutus unedo
Калуна Calluna vulgaris
Пирен Erica arborea
Миртолистна зеленика Rhododendron myrtifolium
Странджанска зеленика Rhododendron ponticum
Кавказка боровинка Vaccinium arctostaphyllos
Сем. Млечкови Euphorbiaceae
Алепска млечка Euphorbia aleppica
Лъскаволистна млечка Euphorbia lucida
Пясъчна млечка Euphorbia peplis
Сем. Бобови Fabaceae (Leguminosae)
Златна раменка Anthyllis aurea
Айтоски клин Astracantha aitosensis
Тракийски клин Astracantha thracica (Astragalus thracicus)
Алпийско сграбиче Astragalus alopecurus
Рогчесто сграбиче Astragalus corniculatus
Вълнестоцветно сграбиче Astragalus dasyanthus
Безстъблово сграбиче Astragalus exscapus
Мехуресточашково сграбиче Astragalus physocalix
Мъхнатоцветно сграбиче Astragalus pubiflorus
Вилмотиево сграбиче Astragalus wilmottianus
Карагана Caragana frutex
Ковачев зановец Chamaecytisus kovacevii
Нейчев зановец Chamaecytisus neicheffii
Регенсбургски зановец Chamaecytisus ratisbonensis
Цариградски нахут Cicer montbretii
Немска жълтуга Genista germanica
Влакнеста жълтуга Genista pilosa
Гол сладник Glycyrrhiza glabra
Пълзящ гръмотрън Ononis repens
Сем. Букови Fagaceae
Пърнар Quercus coccifera
Местенски дъб Quercus mestensis
Тракийски дъб Quercus thracica
Троянски дъб Quercus trojana
Сем. Франкениеви Frankeniaceae
Франкения Frankenia pulverulenta
Сем. Тинтявови Gentianaceae
Пронизанолистна блекстония Blackstonia perfoliata
Крайбрежен червен кантарион Centaurium littorale
Морски червен кантарион Centaurium maritimum
Безстъблена тинтява Gentiana acaulis
Скална тинтява Gentiana frigida
Жълта тинтява Gentiana lutea
Петниста тинтява Gentiana punctata
Истинска горчивка Gentianella amarella
Къдрава горчивка Gentianella crispata
Енгадинова горчивка Gentianella engadinensis
Петниста сверция Swertia punctata
Сем. Здравецови Geraniaceae
Балканско часовниче Erodium absinthoides
Осилест здравец Geranium aristatum
Бохемски здравец Geranium bohemicum
Едростълбчест здравец Geranium macrostyllum
Блатен здравец Geranium palustre
Сем. Силиврякови Gesneriaceae
Родопски силивряк Haberlea rhodopensis
Сръбска рамонда Ramonda serbica
Сем. Гологлавчеви Globulariaceae
Равнинно гологлавче Globularia trichosantha
Сем. Звъникови Guttiferae
Багрилна звъника Hypericum androsaemum
Боасиерова звъника Hypericum boissieri
Чашковидна звъника Hypericum calycinum
Четинеста звъника Hypericum setiferum
Тасоска звъника Hypericum thasium
Сем. Конскокестенови Hippocastanaceae
Конски кестен Aesculus hippocastanum
Сем. Хипуридови Hyppuridaceae
Обикновен хипурис Hippuris vulgaris
Сем. Водянкови Hydrocharitaceae
Алоевиден стратиотес Stratiotes aloides
Сем. Перуникови Iridaceae
Оливиеров минзухар Crocus olivieri
Томасиниев минзухар Crocus tommasinianus
Блатно петльово перо Gladiolus palustris
Безлистна перуника Iris aphylla
Луковична пролетка Romulea bulbocodium
Гръцка пролетка Romulea linaresii ssp. graeca
Сем. Дзукови Juncaceae
Жабешка дзука Juncus ranarius
Трицветна дзука Juncus triglumis
Разперена светлика Luzula deflexa
Сем. Дзуковидни Juncaginaceae
Приморски триостреник Triglochin maritima
Сем. Устноцветни Lamiaceae
Фривалдскиева микромерия Micromeria frivaldszkyana
Юлианова микромерия Micromeria juliana
Черноморска коча билка Nepeta parviflora
Украинска коча билка Nepeta ucranica
Форскалева какула Salvia forskaohlei
Переста какула Salvia pinnata
Кримска какула Salvia scabiosifolia
Кримски миризлив бурен Sideritis syriaca (S. taurica)
Пясъчен ранилист Stachys arenariaeformis
Балкански ранилист Stachys balcanica
Приморски ранилист Stachys maritima
Шарпланински ранилист Stachys scardica
Едногодишно подъбиче Teucrium botrys
Странджанско подъбиче Teucrium lamifolium
Прицветникова мащерка Thymus bracteosus
Пиринска мащерка Thymus perinicus
Стоянова мащерка Thymus stojanovi
Сем. Лентибулариеви Lentibulariaceae
Южна мехурка Utricularia australis (U. neglecta)
Дребна мехурка Utricularia minor
Сем. Кремови Liliaceae
Ръбестостъблен лук Allium angulosum
Качулест лук Allium jubatum
Планински лук Allium montanum
Стоянов лук Allium stojanovii
Ресничеста белевалия Bellevalia ciliata
Широколистен мразовец Colchicum bivonae
Борисов мразовец Colchicum borisii
Давидов мразовец Colchicum davidovii
Ямболски мразовец Colchicum diampolis
Родопски мразовец Colchicum rhodopaeum
Дряновска ведрица Fritillaria drenovskii
Гусихиева ведрица Fritillaria gussichiae
Шахматовидна ведрица Fritillaria meleagroides
Източна ведрица Fritillaria orientalis
Черноморска ведрица Fritillaria pontica
Стрибърнова ведрица Fritillaria stribrnyi
Хризантемов жълт гарвански лук Gagea chrysantha
Хелдрайхиев жълт гарвански лук Gagea heldreichii
Албански крем Lilium albanicum
Жълт крем Lilium jankae
Родопски крем Lilium rhodopaeum
Късна лойдия Lloydia serotina
Родопска мерендера Merendera rhodopaea
Битински синчец Scilla bithynica
Български синчец Scilla bulgarica
Златисто лале Tulipa aureolina
Южно лале Tulipa australis
Пиринско лале Tulipa pirinica
Родопско лале Tulipa rhodopaea
Блестящо лале Tulipa splendens
Тракийско лале Tulipa thracica (T. hageri)
Урумово лале Tulipa urumoffii
Сем. Ленови Linaceae
Нежен лен Linum elegans
Старопланински лен Linum extraaxilare
Сем. Блатиеви Lythraceae
Прешленолистна амания Ammania verticillata
Мащеркова блатия Lythrum thymifolia
Мидендорфия Middendorfia borystenica
Теснолистен пеплис Peplis alternifolia
Сем. Воднодетелинови Menyanthaceae
Трилистна водна детелина Menyanthes trifoliata
Щитолистни какички Nymphoides peltata
Сем. Моринови Morinaceae
Персийска морина Morina persica
Сем. Блатни рози Nymphaeaceae
Бърдуче Nuphar lutea
Водна роза Nymphaea alba
Сем. Върбовкови Onagraceae
Дребна чаровница Circaea alpina
Блатна лудвигия Ludwigia palustris
Сем. Салепови Orchidaceae
Обикновен анакамптис Anacamptis pyramidalis
Дремников главопрашник Cephalanthera epipactoides
Венерино пантофче Cypripedium calceolus
Месночервена дактилориза Dactylorhiza incarnata
Калописиева дактилориза Dactylorhiza kalopissii
Гройтеров дремник Epipactis greuterii
Бледоустен дремник Epipactis leptochila
Блатен дремник Epipactis palustris
Пурпурен дремник Epipactis purpurata
Безлистен епипогиум Epipogium aphyllum
Пълзяща гудиера Goodyera repens
Блатиста хамарбия Hammarbia paludosa
Едногрудков херминиум Herminium monorchis
Обикновена пърчовка Himantoglossum caprinum (H. hircinum)
Недоразвит лимодорум Limodorum abortivum
Льозелов липарис Liparis loeseli
Сърцевиден тайник Listera cordata
Обикновена пчелица Ophrys apifera
Гръцка пчелица Ophrys argolica
Двурога пчелица Ophrys cornuta (O. scolopax ssp. cornuta
Муховидна пчелица Ophrys insectifera
Паяковидна пчелица Ophrys mammosa (O. sphegodes ssp. mammosa)
Редкоцветен салеп Orchis laxiflora
Шлемовиден салеп Orchis militaris
Пеперудоцветен салеп Orchis papilionaceae
Провански салеп Orchis provincialis
Шпитцелов салеп Orchis spitzelii
Кълбеста траунстейнера Traunsteinera globosa (Orchis globosa)
Палешников серапиас Serapias vomeraceae
Есенен спиралник Spiranthes spiralis
Сем. Божурови Paeoniaceae
Розов божур Paeonia mascula
Теснолистен божур Paeonia tenuifolia
Сем. Макови Papaveraceae
Пирински мак Papaver degenii
Сем. Живовлекови Plantaginaceae
Рогат живовлек Plantago cornuti
Гигантски живовлек Plantago maxima
Сем. Саркофаеви Plumbaginaceae
Бесерова змийска трева Goniolimon besseranum
Бяла змийска трева Goniolimon collinum
Далматинска змийска трева Goniolimon dalmaticum
Татарска змийска трева Goniolimon tataricum
Маноловска гърлица Limonium asterotrichum
Българска гърлица Limonium bulgaricum
Гмелинова гърлица Limonium gmelinii
Широколистна гърлица Limonium latifolium
Мейерова гърлица Limonium meyeri
Обикновена гърлица Limonium vulgare
Сем. Житни Poaceae (Gramineae)
Равенски ериантус Erianthus ravennae
Влагалищна власатка Festuca vaginata
Сем. Телчаркови Polygalaceae
Суха телчарка Polygala acarnanica
Алпийска телчарка Polygala alpestris
Горчива телчарка Polygala amarella
Сибирска телчарка Polygala sibirica
Сем. Лападови Polygonaceae
Рилски ревен Rheum rhaponticum
Сем. Ръждавецови Potamogetonaceae
Гъстолистна гренландия Groenlandia densa
Тъполистен ръждавец Potamogeton friesii
Влакновиден ръждавец Potamogeton trichoides
Сем. Игликови Primulaceae
Тъполистен оклоп Androsace obtusifolia
Мечо око Cortusa matthioli
Пролетно ботурче Cyclamen coum
Блатна перушина Hottonia palustris
Европейско ленивче Lysimachia thyrsiflora
Рилска иглика Primula deorum
Старопланинска иглика Primula frondosa
Дългоцветна иглика Primula halleri
Сибторпиева иглика Primula vulgaris ssp.sibthorpii
Унгарско крайснежно звънче Soldanella chrysostricta
Пиринско крайснежно звънче Soldanella pirinica
Сем. Муравови Pyrolaceae
Кръглолистна мурава Pyrola rotundifolia
Сем. Рафлезиеви Raflesiaceae
Цитинус Cytinus clusii
Сем. Лютикови Ranunculaceae
Волжки горицвет Adonis volgensis
Нарцисова съсънка Anemone narcissiflora
Червена съсънка Anemone pavonina
Горска съсънка Anemone sylvestris
Златиста кандилка Aquilegia aurea
Обикновена кандилка Aquilegia nigricans (A. vulgaris )
Алпийски повет Clematis alpina
Белоцветен шпорец Delphinium fissum ssp. Albiflorum
Български ерантис Eranthis bulgaricus
Източна челебитка Nigella orientalis
Халерово котенце Pulsatilla halleri
Полско котенце Pulsatilla pratensis
Славянско котенце Pulsatilla slavjankae
Пролетно котенце Pulsatilla vernalis
Кладенчево лютиче Ranunculus fontanus
Кълбосеменно лютиче Ranunculus sphaerospermus
Стояново лютиче Ranunculus stojanovii
Вонящо обичниче Thalictrum foetidum
Витошко лале Trollius europaeus
Сем. Зърникови Rhamnaceae
Алпийска зърника Rhamnus alpina
Сем. Розоцветни Rosaceae
Ахтарово шапиче Alchemilla achtarovii
Звездоцветно шапиче Alchemilla asteroantha
Бъндерицово шапиче Alchemilla bandericensis
Юмрукчалско шапиче Alchemilla jumrukczalica
Меколистно шапиче Alchemilla mollis
Пиринско шапиче Alchemilla pirinica
Вебиев див бадем Amygdalus webbii
Дребнолистен глог Crataegus microphylla
Ориенталски глог Crataegus stevenii
Триразделнолистен ериолобус Eriolobus trilobata
Българско омайниче Geum bulgaricum
Родопско омайниче Geum rhodopaeum
Златноцветно прозорче Potentilla chrysantha
Емилипопово прозорче Potentilla emili-popii
Храстовидно прозорче Potentilla fruticosa
Черногорско прозорче Potentilla montenegrina
Ничичово прозорче Potentilla nicicii
Мочурно прозорче Potentilla palustris
Българска круша Pyrus bulgarica
Дребноцветна сибалдия Sibbaldia parviflora
Нарязанолистен тъжник Spiraea crenata
Звънколистен тъжник Spiraea hypericifolia
Върболистен тъжник Spiraea salicifolia
Сем. Брошови Rubiaceae
Странджанска лазаркиня Asperula involucrata
Пиринска лазеркиня Asperula suberosa
Дребно еньовче Galium demissum
Низбягващо еньовче Galium procurrens
Родопско еньовче Galium rhodopaeum
Брошово еньовче Galium rubioides
Сем. Седефчеви Rutaceae
Балкански цялолист Haplophyllum balcanicum
Ленолистен цялолист Haplophyllum thesioides
Седефче Ruta graveolens
Сем. Върбови Salicaceae
Петтичинкова върба Salix pentandra
Тъполистна върба Salix retusa
Розмаринолистна върба Salix rosmarinifolia
Ксантийска върба Salix xanticola
Сем. Каменоломкови Saxifragaceae
Черно френско грозде Ribes nigrum
Жълта каменоломка Saxifraga aizoides
Оклопова каменоломка Saxifraga androsacea
Рохелова каменоломка Saxifraga marginata
Азиатска каменоломка Saxifraga mollis
Алпийска каменоломка Saxifraga retusa
Сем. Живеничеви Scrophulariaceae
Гол напръстник Digitalis laevigata
Родопска горска майка Lathraea rhodopaea
Къса лугачка Linaria brachyphylla
Гръцка лугачка Linaria peloponesiaca
Лежаща линдерния Lindernia procumbens
Блатно пропадниче Pedicularis palustris
Хоботниче Rhynchocorys elephas
Карпатска тоция Tozzia alpina ssp. carpathica (T. carpathica)
Одрински лопен Verbascum adrianopolitanum
Анасонов лопен Verbascum anisophyllum
Боев лопен Verbascum boevae
Винчелистен лопен Verbascum bugulifolium
Давидов лопен Verbascum davidoffii
Декоративен лопен Verbascum decorum
Диекианов лопен Verbascum dieckianum
Пушицов лопен Verbascum eriophorum
Янкев лопен Verbascum jankaeanum
Йорданов лопен Verbascum jordanovii
Юрушки лопен Verbascum juruk
Лагуров лопен Verbascum lagurus
Дребноцветен лопен Verbascum minutiflorum
Лъжеблагороден лопен Verbascum pseudonobile
Пурпурен лопен Verbascum purpureum
Скален лопен Verbascum rupestre
Родопски лопен Verbascum spathulisepalum
Тракийски лопен Verbascum thracicum
Цар Борисов лопен Verbascum tzar-borisii
Урумов лопен Verbascum urumovii
Баумгартеново великденче Veronica baumgartenii
Черноморско великденче Veronica euxina
Сиво великденче Veronica glauca
Гризебахово великденче Veronica grisebachii
Перестолистно великденче Veronica multifida
Търилово великденче Veronica turrilliana
Сем. Ежоглавичкови Sparganiaceae
Теснолистна ежова главица Sparganium angustifolium
Малка ежова главица Sparganium minimum
Сем. Ракитовицови Tamaricaceae
Немска мирикария Myricaria germanica
Сем. Телигонови Theligonaceae
Телигониум Theligonum cynocrambe
Сем. Тимелееви Tymeleaceae
Благаево бясно дърво Daphne blagayana
Лаврово бясно дърво Daphne laureola
Странджанско бясно дърво Daphne pontica
Сем. Джулюнови Trapaceae
Дяволски орех Trapa natans
Сем. Папурови Typhaceae
Шутлевортиев папур Typha shuttleworthii
Сем. Копривови Urticaceae
Родопска разваленка Parietaria rhodopaea
Сем. Дилянкови Valerianeceae
Келереров кентрантус Centranthus kellererii
Цялолистна дилянка Valeriana simplicifolia
Сем. Теменугови Violaceae
Балканска теменуга Viola balcanica
Дългошпореста теменуга Viola delphinantha
Стройна теменуга Viola gracilis
Гризебахова теменуга Viola grisebachiana
Рилска теменуга Viola orbelica
Блатна теменуга Viola palustris
Дребна теменуга Viola parvula
Пиринска теменуга Viola perinensis
Прасковолистна теменуга Viola persicifolia
Ниска теменуга Viola pumila
Пиренейска теменуга Viola pyrenaica
Прекрасна теменуга Viola speciosa
Стоянова теменуга Viola stojanovii